• Wskaźnik koniunktury PMI w przetwórstwie w czerwcu znacząco się obniżył, do 45,1 pkt. (kons.: 46,9 pkt.) z 47,0 pkt. Raport PMI wskazuje na gwałtowny spadek nowych zamówień i produkcji, połączony z dalszym odwracaniem się cyklu zapasu i nasilaniem się tendencji dezinflacyjnych.
  • Subindeksy produkcji i nowych zamówień były w czerwcu najniższe od początku 2023, wskazując na słaby popyt na polskie wyroby przemysłowe. Głęboki spadek zamówień, wg komentarza, był powiązany m.in. z pogorszeniem koniunktury na zagranicznych rynkach, zwłaszcza w Niemczech. Obniżenie popytu skutkowało dostosowaniem przez firmy wolumenu produkcji i poziomu zatrudnienia do nowych warunków. Subindeks produkcji był najniższy od 7 miesięcy, 13. miesiąc z rzędu firmy redukowały liczbę miejsc pracy. Część produkcji była realizowana na poczet zaległych zamówień, których ilość spadła 13. miesiąc z rzędu. W konsekwencji zmalała aktywność zakupowa firm – ilość zakupionych towarów spadła w najszybszym tempie od stycznia. Potwierdza to odwracanie się obserwowanego w latach 2021-22 procesu masowego gromadzenia zapasów. Oznaką słabości popytu było też uszczuplanie stanu wyrobów gotowych, które postępowało najszybciej od dwóch lat.
  • Ograniczony popyt skutkował kolejnym miesiącem łagodzenia presji w łańcuchach dostaw. Średni czas dostaw skrócił się 2. miesiąc z rzędu. Szereg firm zgłaszało wolne moce produkcyjne w logistyce i nadwyżki zapasów u dostawców.
  • Kluczowym wnioskiem z czerwcowych danych był dalszy gwałtowny spadek cen środków produkcji. Miesięczna skala spadku cen wyrobów gotowych była rekordowa, a czynników kosztów produkcji była bliska majowego rekordu, co potwierdza, że procesy dezinflacyjne w przetwórstwie nasilają się. Stopniowo powinno się to przekładać na ceny dóbr konsumpcyjnych i w konsekwencji wspomagać powrót inflacji CPI do celu.
  • Czerwcowy raport PMI potwierdza, że znacząco spada popyt w przetwórstwie, co przekłada się, zgodnie z efektem bicza, w zwielokrotnionej skali również na wcześniejsze ogniwa łańcuchów dostaw. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo powyższych negatywnych dla kondycji branży tendencji, firmy nadal oczekują wzrostu produkcji w średnioterminowej (12m) perspektywie.
Pokaż pliki do pobrania
Drukuj