Mleko: Spowalnia unijny eksport produktów mleczarskich. O ile w 1h20 wartość sprzedaży zagranicznej wzrosła o 6,8% r/r, o tyle w 3q20 nastąpił spadek o 2,7% r/r. Główną przyczyną spadków jest mniejszy eksport masła.

Mięso: Pogłębiają się spadki cen na rynku trzody chlewnej. W październiku spowolniła unijna sprzedaż mięsa wieprzowego do Chin, jednak wciąż była wyższa r/r za sprawą wzrostu wysyłek z Hiszpanii. Zmniejszenie liczby wylęgów piskląt indyczych sugeruje korektę produkcji mięsa indyczego na początku 2021. Niemniej wciąż słaby popyt, związany z pandemią, oraz konsekwencje grypy ptaków będą czynnikami niekorzystnymi dla cen mięsa indyczego.

Poprawa wyników w przetwórstwie spożywczym

 

Zboża i owoce

Zboża: Rosja wprowadza podatek eksportowy na pszenicę od lutego 2021, co może być wsparciem dla unijnego, w tym polskiego, eksportu pszenicy w kolejnych miesiącach. Zbiory rzepaku w Polsce lepsze od oczekiwanych. Rosną ceny soi na świecie.

Owoce i warzywa: Produkcja pomarańcz w Brazylii w sez. 2020-2021 wzrośnie o 14% r/r, choć potencjał produkcyjny ograniczony został przez suszę w tym kraju. Wzrost produkcji pomarańcz oczekiwany jest również w Hiszpanii i we Włoszech, co zmniejszy presję na wzrosty cen, wywindowane wysokim popytem z uwagi na COVID-19.

Pokaż pliki do pobrania
Drukuj