• Afrykański pomór świń (ASF – African Swine Fever) jest chorobą wirusową na którą narażone są świnie domowe oraz dziki. Występowanie ASF w stadzie powoduje znaczące spadki produkcji, a śmiertelność zwierząt może wynieść blisko 100%. Z uwagi na duże ryzyko rozprzestrzeniania się, ASF jest chorobą zwalczaną z urzędu. Administracyjne metody zwalczania obejmują likwidację (ubój) wszystkich świń znajdujących się w zakażonym stadzie.
  • Występowanie ASF na danym obszarze przynosi negatywne skutki ekonomiczne. Szczególnie odczuwalne są one dla gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną oraz dla przemysłu mięsnego z uwagi na straty produkcyjne, obniżki cen sprzedaży, a także zwiększone koszty zapobiegania, upadków czy też likwidacji choroby.
  • Pojawienie się ASF na danym obszarze wiąże się z trudnościami w zakresie sprzedaży żywca. Objęcie gospodarstw strefą znacząco utrudnia eksport mięsa i tym samym oddziałuje negatywnie na wyniki gospodarki. Producenci żywca borykają się także ze zmniejszonym popytem na rynku wewnętrznym. Odnotowywano sytuacje, w których niektóre sieci handlowe nie decydowały się na zakup mięsa wieprzowego pochodzącego ze stref ASF.
  • ASF w Polsce występuje od 2014. Do końca sierpnia 2021 odnotowano w kraju ponad 12 tys. przypadków ASF u dzików oraz 439 ognisk tej choroby.
  • ASF doprowadził do znaczących zmian w strukturze krajowych gospodarstw utrzymujących świnie w ostatnich latach. Liczba aktywnych stad trzody chlewnej w ostatnich 7 latach zmalała o połowę. Na obszarach występowania wirusa spadek liczby gospodarstw trzodowych był znacząco większy niż na pozostałych obszarach.

20210915 wykres1

 

Pokaż pliki do pobrania
Drukuj