2021-06-25

KOMENTARZ OGÓLNY

Inflacja wciąż w centrum uwagi

Po tym, jak sytuacja pandemiczna na świecie uległa poprawia, w centrum uwagi inwestorów utrzymuje się inflacja. W maju obserwowaliśmy jej dalszy wzrost zarówno w Polsce (do 4,7% r/r z 4,3% w kwietniu), jak i na świecie – np. w USA do 5% r/r z 4,2% miesiąc wcześniej. W najbliższych miesiącach wskaźnik ten będzie już prawdopodobnie kształtować się na niższych, ale wciąż podwyższonych w stosunku do ostatnich kwartałów, poziomach. 

Co na to banki centralne?

Wśród banków centralnych wciąż dominuje pogląd, że za zwyżką inflacji stoją głównie czynniki podażowe, czyli takie, na które władze monetarne nie mają wpływu, w związku z czym w  zdecydowanej większości krajów stopy procentowe pozostają bez zmian. Kontynuowane też są skupy aktywów, które mają za zadanie dodatkowo wesprzeć gospodarki osłabione walką z pandemią. Taką postawę reprezentują przede wszystkim największe banki centralne jak Fed, czy EBC, co pozytywnie wpływa na rynek akcji i hamuje spadek wartości obligacji. 

Podwyżki stóp w regionie

Nie wszystkie banki centralne wstrzymują się z podwyżkami stóp procentowych. Na podniesienie kosztu pieniądza zdecydowały się ostatnio władze monetarne m.in. z Węgier i Czech. Co więcej, zapowiedziały one, że w najbliższych miesiącach mogą podjąć kolejne tego typu kroki. Rada Polityki Pieniężnej baczniej przygląda się jednak decyzjom EBC, czy Fed, niż temu co robią banki centralne w naszym regionie. W związku z tym, w najbliższym czasie raczej nie pójdzie w ślad za Węgrami i Czechami. W bazowym scenariuszu zakładamy, że stopy w Polsce pozostaną bez zmian do końca roku. Wzrosło jednak prawdopodobieństwo tego, że zostaną podniesione w IV kw. br. 

Rynek obligacji spokojniejszy

Po pierwszych nerwowych reakcjach rynku obligacji skarbowych na wzrosty inflacji, w ostatnim czasie obserwowaliśmy już zdecydowanie większy spokój zarówno w Polsce, jak i np. w USA. Banki centralne z tych krajów zdołały przekonać inwestorów, że nie będą pochopnie reagować na wyższe tempo wzrostu cen. Taki względny spokój może się jeszcze utrzymać w najbliższym czasie, jeśli jednak inflacja przez dłuższy czas pozostanie na podwyższonym poziomie, oczekiwania na podwyżki stóp prawdopodobnie ponownie wzrosną, szkodząc rynkowi długu. 

Rekordy na rynku akcji

Luzowanie restrykcji pandemicznych i postępujący dzięki niemu wzrost aktywności gospodarczej pozytywnie wpływają na nastroje na światowych giełdach, w tym w Polsce. Krajowy parkiet doczekał się w końcu rekordu – indeks szerokiego rynku WIG znalazł się na najwyższym poziomie w historii, co otwiera mu przestrzeń do dalszego wzrostu. Nowe szczyty ustanowiły też indeksy m.in. w USA i w Niemczech. W najbliższym czasie powinny się przy nich utrzymać. Czynniki, które mogłyby popsuć nastroje na giełdach to sygnały z największych banków centralnych o możliwych podwyżkach stóp, rozczarowujące tempo wzrostu aktywności na świecie lub kolejna wysoka fala zachorowań na COVID-19. W perspektywie najbliższych 2-3 miesięcy zrealizowanie się tych negatywnych scenariuszy jest raczej mało prawdopodobne.

POLSKA - AKCJE

Komentarz rynkowy

Krajowe indeksy giełdowe w I połowie czerwca stabilizowały się po majowych wzrostach, po czym oddały niewielką część tej zwyżki. W II połowie czerwca jednak powróciły do ruchu w górę, dzięki czemu WIG znalazł się na najwyższym poziomie w historii. W dalszym ciągu wspierała go poprawiająca się kondycja gospodarki i dość dobre nastroje na światowych giełdach.

Otoczenie krajowe nie uległo większej zmianie. Najnowsze dane makro wpisują się w oczekiwane ożywienie gospodarcze i wzrost PKB w tym roku o ponad 5%. Rysą na tym obrazie jest rosnąca silniej od oczekiwań inflacja producentów (PPI). Utrudniać ona będzie poprawę wyników spółek w przeciwieństwie do wyższej inflacji konsumentów, która z kolei zwykle ułatwia firmom podnoszenie cen produktów i usług (pod warunkiem, że istotnie nie psuje nastrojów konsumentów). Z drugiej strony podażowe źródło inflacji jest ważnym argumentem dla banków centralnych na świecie, w tym w Polsce przeciwko podwyżkom stóp. Ich powściągliwość w tego typu krokach pozytywnie wpływa na perspektywy rysujące się przed rynkiem akcji.