2022-11-15

Najważniejsze wydarzenia:

Polska

  • RPP utrzymuje stopy bez zmian. Za nami bardzo ważny dla rynków finansowych tydzień. Choć w Polsce lokalnym wydarzeniem tygodnia było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach, to jednak patrząc szerzej, GPW poddała się dobrym nastrojom inwestorów, które przypłynęły zza oceanu na fali niższego od oczekiwań odczytu inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. W wyniku optymizmu panującego na rynkach globalnych, polska giełda zanotowała czwarty wzrostowy tydzień z rzędu, rosnąc o tegorocznego minimum zanotowanego w okolicach połowy października już o blisko 20%.
  • Projekcja NBP mniej optymistyczna. Mimo optymistycznego obecnie otoczenia rynkowego, warto zwrócić uwagę na najnowszą projekcję NBP, która wskazuje na pogorszenie sytuacji makroekonomicznej w Polsce w kolejnych kwartałach. Względem ostatniej prognozy zakłada ona bardziej pesymistyczny scenariusz dla wzrostu PKB oraz wyższą ścieżkę inflacji, która zbliży się w okolice celu inflacyjnego dopiero w 2025 roku.

Europa

  • Ciepła jesień sprzyja rynkom. Akcje europejskie także rosły w wyniku danych o spowolnieniu amerykańskiej inflacji. Pomimo wciąż trudnej sytuacji gospodarczej zmniejszyły się obawy o kryzys energetyczny, co w połączeniu z pozytywnymi sygnałami inwestycyjnymi z USA doprowadziło do świetnych tygodniowych wyników europejskich indeksów. Co więcej, wskaźnik nastrojów inwestorów Sentix, choć wciąż pozostaje na recesyjnych poziomach, to wzrósł w listopadzie do -30,9 pkt z -38,3 pkt w październiku, wskazując na polepszenie zarówno bieżącej oceny sytuacji inwestorów ze strefy euro, jak i poprawę oczekiwań.
  • Lekka poprawa aktywności gospodarczej. Sprzedaż detaliczna we wrześniu spadła w strefie euro o 0,6% r/r w porównaniu do spadku o 1,4 r/r w sierpniu, natomiast w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4%. Z kolei produkcja przemysłowa w Niemczech we wrześniu wzrosła o 0,6% m/m wobec spadku o 1,2% m/m w sierpniu.
  • Nie cichnie temat inflacji. Na Węgrzech indeks CPI w październiku wzrósł do 21,1% r/r z 20,1% r/r we wrześniu, głównie w wyniku wzrostu cen żywności. W reakcji na ten odczyt rząd węgierski rozszerzył zakres produktów objętych limitami cenowymi. Natomiast bank centralny Rumunii (NBR) zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 50 pb., zwiększając główną stopę do poziomu 6,75%.

USA

  • Czy to już szczyt inflacji w USA? Na rynkach amerykańskich miniony tydzień przyniósł pierwszą od dawna niespodziankę w postaci niższych od oczekiwań danych o inflacji, co daje nadzieję na złagodzenie tempa podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, bądź ich koniec w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przyczyniło się to zarówno do wzrostów cen akcji, ale również spadku rentowności obligacji rządowych. Odczyt CPI za październik wyniósł 7,7% r/r, co stanowi zarówno mniej niż rynkowe oczekiwania, jaki i wrześniowy odczyt na poziomie 8,2%. Inflacja bazowa z kolei wyniosła 6,3% r/r i spadła z najwyższego od 40 lat poziomu wynoszącego 6,6% r/r we wrześniu.
  • Pesymistyczny konsument. Choć dane o inflacji zdominowały nastroje inwestorów, to warto dodać, że w piątek podano odczyt nastrojów konsumentów badanych przez Uniwersytet Michigan, który wskazuje na pogorszenie wstępnego wyniku do 54,7 pkt w listopadzie, wobec odczytu na poziomie 59,9 pkt w październiku, co stanowi wartość niższą niż oczekiwania zakładające 59,5 pkt.
  • Krach na rynku kryptowalut. Ważnym wydarzeniem rynkowym był niewątpliwie również upadek wiodącej giełdy kryptowalut FTX, który wywołał znaczną przecenę Bitcoina i innych kryptowalut i wydawał się sprzyjać większej zmienności. Warto pamiętać, że rynek kryptowalut nie jest regulowany i nie podlega nadzorowi KNF ani jego odpowiedników na rynkach zagranicznych. Po doniesieniach o wycofaniu się giełdy Binance z planów przejęcia FTX, na rynku kryptowalut zawrzało po raz kolejny. W rezultacie cena Bitcoina spadła o blisko 20% w ciągu tygodnia.

Rynki akcji

  • Amerykańskie byki w natarciu. Główne indeksy amerykańskie zanotowały w minionym tygodniu mocne wzrosty, ponieważ inwestorzy z dużym optymizmem odebrali odczyt danych inflacyjnych. Indeks S&P 500 ze wzrostem o 5,90% zanotował najlepszy tydzień od czerwca i wzbił się na dwumiesięczne maksimum. Na koniec czwartkowej sesji indeks ten odnotował największy dzienny wzrost od marca 2020 r. wynoszący 5,54%. Nasdaq Composite rósł w czwartek o 7,35%, podobnie jak S&P500 najmocniej od marca 2020 r., a w ujęciu tygodniowym zyskał 8,10%. Na plusie także Dow Jones Industrial Average, który wzrósł w ciągu tygodnia o 4,10%.
  • Dobry tydzień także na pakietach europejskich. Dane o łagodniejszej niż spodziewana inflacji amerykańskiej przyczyniły się do zakończenia się ubiegłego tygodnia wzrostami na rynkach akcji na całym świecie. Indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień na plusie o 3,66%. Francuski indeks CAC 40 zyskał 2,78%, niemiecki DAX wzrósł o 5,68%, co stanowi najwyższy tygodniowy wynik od marca. Indeks FTSE 100 w Wielkiej Brytanii zyskał z kolei 4,07%.
  • Polska giełda kontynuuje wzrosty. Na rodzimy parkiet także zawitał optymizm zza oceanu, choć to głównie największe spółki zareagowały kilkuprocentowymi wzrostami, natomiast indeksy mniejszych spółek rosły poniżej 1%. Główny indeks WIG zyskał 4,06%. Indeks największych polskich spółek WIG20 wzrósł o 5,56% w ciągu ubiegłego tygodnia. Indeks średnich spółek mWIG40 zyskał 0,53%, natomiast najmniejsze spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień wzrostem o 0,69%.