2020-06-08

Kominy pozwoliły im wzbić się na szczyty. Dziś firma KONEKT ma nowoczesną fabrykę i ogromne możliwości rozwoju.

Firma Konekt

Producent systemów kominowych KONEKT w ciągu zaledwie kilku lat z małego lokalnego przedsiębiorstwa przekształcił się w jedną z większych firm w Polsce w branży kominowej. Jej udział w rodzimym rynku wynosi ponad 10 proc. Przedsiębiorstwo produkuje kompletne, ceramiczne systemy kominowe oraz pustaki do budowy systemów wentylacyjnych.

Firma KONEKT powstała w 2008 roku. Zaczęło się od oferowania ceramicznych systemów kominowych przez internet. – Pamiętam, że sprzedawaliśmy na początku jeden komin w tygodniu. Po dwóch latach już całego tira dziennie – mówi Marcin Romańczuk.

Szybko zrozumiał, że rozpoczęcie działalności na własny rachunek był strzałem w dziesiątkę. Szczególnie, że sprzedaż online zdecydowanie pomogła w rozwoju. W czerwcu 2019 roku firma uruchomiła w Łapach pod Białymstokiem jeden z najnowocześniejszych w Polsce zakładów do produkcji kominów, kostki brukowej oraz ogrodzeń.– Obsługujemy kilkaset hurtowni w całym kraju. A każdego dnia zaopatrujemy klientów z Podlasia, ze Śląska, Małopolski czy Pomorza – wylicza Marcin Romańczuk.  

Przez niemal cały okres działalności KONEKT rozwijał się organicznie, reinwestując zyski. Przez 9 lat nie wspomagał się żadnym finansowaniem zewnętrznym. Firma osiągnęła jednak maksimum swoich możliwości produkcyjnych.

 Rosnąca świadomość ekologiczna, nowoczesne technologie wcześniej czy później doprowadzą do zmiany technologii ogrzewania budynków. Dlatego nowa fabryka obok kominów może budować prawie wszystko z betonu – przekonuje Marcin Romańczuk.

Pod koniec 2016 r. rozpoczęła się budowa nowej fabryki KONEKT. Sam proces pozyskiwania finansowania był – jak zaznacza Marcin Romańczuk – ciekawym rozdziałem w biznesowej historii firmy. – To nasz pierwszy duży kredyt. Nie mieliśmy wcześniej żadnego doświadczenia w pozyskiwaniu takich środków. Myślałem, że zdolność kredytowa, ogromny potencjał firmy i spory portfel klientów wystarczą, by zdobyć finansowanie. Jednak inne banki odmówiły kredytu, twierdząc, że tak duża inwestycja nie ma sensu z perspektywy naszej firmy.

Pomoc w sfinansowaniu całości  zaoferował  PKO Bank Polski. – Środki z Banku przeznaczone zostały nie tylko na nieruchomość, ale przede wszystkim na zakup bardzo skomplikowanej, zautomatyzowanej linii do produktów wibroprasowanych. Sporym wyzwaniem okazał się nie tylko rozmiar inwestycji, lecz także poziom zawiłości – wyjaśnia Paweł Winnicki, ekspert z PKO Banku Polskiego, który obsługiwał osobiście cały proces finansowania. – Zadanie nie było łatwe, ale bardzo dobre wyniki firmy przekonały nas, że inwestycja się uda. Ponadto świetna współpraca z prezesem przekonały zespół Bankowości Przedsiębiorstw do podjęcia tego wyzwania – dodaje Winnicki.

Cały projekt wyceniano na kilkadziesiąt milionów złotych, a linia technologiczna została zaprojektowana specjalnie dla potrzeb KONEKT-u. Warto pamiętać, że dla banku zabezpieczeniem finansowania często jest sama inwestycja. Jeśli pewne elementy przygotowywane są na zamówienie, w razie niepowodzenia trudniej je spieniężyć, co stanowi większe ryzyko. W tym jednak wypadku eksperci z zespołu Centrum Bankowości Przedsiębiorstw wraz z analitykami dokonali strukturyzacji transakcji finansowania zarówno budowę, jak i wyposażenia zakładu produkcyjnego systemów kominowych i ogrodzeń betonowych łupanych.

– Przeprowadziliśmy strukturyzację transakcji. Sfinansowaliśmy całość wydatków inwestycyjnych. Inne banki nie były w stanie udzielić kompleksowego finansowania – tłumaczy Paweł Winnicki.

Dzięki temu udało się zabezpieczyć interesy banku i firmy KONEKT.

– Uważam, że PKO Bank Polski, a zwłaszcza jego dział ryzyka, bardzo odpowiedzialnie i ze zrozumieniem podszedł do tego trudnego tematu. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że tam, gdzie inne banki powiedziały pass, PKO Bank Polski pomógł mądrze sfinansować nam inwestycję – podsumowuje Marcin Romańczuk.

Informację zawarte na stronie mają charakter informacyjny, reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia usług doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej.