2022-07-06

Piotr Bujak i Marta Petka-Zagajewska – ekonomiści PKO Banku Polskiego, podpowiadają jak czytać informacje z gospodarki i nie dać się zwieść „magii” cyfr i wykresów.

O jakich „szokach” mówią goście? Dlaczego twarde dane nie potwierdzają dziś subiektywnego poczucia niepewności? Dlaczego dobra sytuacja makroekonomiczna może szkodzić i komu? I po co ekonomistom dane o zużyciu prądu lub informacje od firm telekomunikacyjnych? Tego wszystkiego dowiesz się z podcastu „Biznes i ekonomia”. Posłuchaj!

Posłuchaj podcast: Jak czytać informacje gospodarcze?

W podcaście Biznes i Ekonomia, eksperci podkreślali, że ekonomia to nauka społeczna, a ostatnie dwa lata pokazały wyraźnie, jak bardzo czynniki pozaekonomiczne wpływają na kondycję gospodarki. Dostęp do informacji jest obecnie tak powszechny, jak nigdy dotąd. Dlaczego więc tak trudno dziś powiedzieć, w jakiej kondycji gospodarczej jest Polska?

– Od dwóch lat zmienność danych w ciągu miesiąca jest taka, jaką kiedyś obserwowaliśmy na przestrzeni roku czy dwóch lat. To wynika ze skali „szoków”, z jakimi mamy do czynienia – podkreśla Piotr Bujak – główny ekonomista PKO Banku Polskiego. – Ważne, byśmy nakładali specjalny filtr na szum informacyjny i rozumieli jak działają media we współczesnym świecie. Aby się utrzymać na rynku media walczą o uwagę użytkowników. Ten poniekąd naturalny sposób działania powoduje jednocześnie, że treści jakie do nas docierają są często skrajne – negatywne lub pozytywne – wyjaśnia.

Z kolei Marta Petka-Zagajewska – szefowa zespołu analiz makroekonomicznych w PKO Banku Polskim pokazuje małe i większe mechanizmy, których stosowanie utrudnia odbiorcy poznać fakty.

– Wystarczy przedstawić na wykresie dwie osie, które ładnie wyglądają, ale zasadniczo nic nie mają ze sobą wspólnego. Można też wyciągać wnioski na podstawie niewielkiego np. kwartalnego okna czasowego, w którym jest przedstawiony znaczny wzrost. W rzeczywistości jest on częścią wieloletnich cyklów i jest czymś zupełnie naturalnym. Mamy też próby porównywania Polski z innymi krajami, w których zestawia się wyłącznie jedną daną, bez uwzględnienia innych istotnych czynnikówwyjaśnia Marta Petka Zagajewska.

Chcesz porozmawiać o biznesie? Zostaw swój numer, a oddzwoni nasz doradca

Kontakt

Informację zawarte na stronie mają charakter informacyjny, reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia usług doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej.