2021-06-25

Dowiedz się jakie nowości czekały na uczniów oraz wszystkich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy oraz nowych umiejętności z SKO.

Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego (SKO) to nowoczesny program edukacyjny, w którym uczestniczą uczniowie ze szkół podstawowych z całej Polski. Przez cały rok szkolny, dzieci, pod okiem Nauczycieli-Opiekunów SKO oraz przy wsparciu pracowników oddziałów banku zdobywają wiedzę dotyczącą:

 • przedsiębiorczości,
 • ekologii i oszczędzania zasobów naturalnych,
 • zdrowego stylu życia,
 • niemarnowania żywności,
 • cyberbezpieczeństwa,
 • korzystania z produktów oraz usług bankowych (konto, serwis internetowy).

SKO-wicze ruszają po zdrowie

Program jest systematycznie rozwijany i wzbogacany o nowe materiały edukacyjne oraz inne elementy, dotyczące różnych obszarów. W tym roku szkolnym PKO Bank Polski udostępnił szkołom oraz wszystkim zainteresowanym publikację „Ruszaj po zdrowie, czyli dlaczego warto prowadzić aktywny tryb życia?”.

 • Książka w prosty i przyjazny sposób odpowiada na pytania: dlaczego warto uczestniczyć w lekcjach wf-u, czy sport jest dla każdego, czym jest piramida żywienia, czy systematyczność jest ważna tylko podczas oszczędzania pieniędzy.
 • Bohaterowie SKO – Rodzina Pieniążków razem z żyrafą Lokatką pokazują, że odpowiednie przygotowanie, upór w osiąganiu celu, regularność, cierpliwość i przestrzeganie reguł mogą przynieść pozytywne efekty w wielu dziedzinach życia.
 • Dzięki publikacji, dzieci, ich rodzice i nauczyciele mogą dowiedzieć się, jak dbać o zdrowie, rozwój fizyczny i zdrowy styl życia oraz jak zachęcić innych do zmiany swoich nawyków.

Internetowy „Test wiedzy SKO” dla każdego

„Test wiedzy SKO” to kolejna nowość SKO w tym roku szkolnym. Test jest ogólnodostępny, ma charakter edukacyjny i jest jednym z kryteriów branych pod uwagę w dorocznym „Konkursie SKO dla szkół i nauczycieli”.

 • Rozwiązanie testu pozwala m. in. na utrwalenie i potwierdzenie wiedzy zdobytej w ramach zajęć pod patronatem SKO, dotyczących np.. finansów, zdrowego stylu życia, cyberbezpieczeństwa.
 • W rywalizacji może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek oraz niezależnie od posiadania konta SKO.
 • Aby ułatwić wszystkim przygotowanie się do testu, opracowano specjalny sylabus, dzięki któremu rozwiązywanie zadań to ciekawe i przyjemne doświadczenie. Uczestnicy, którzy zapoznali się z nim oraz materiałami edukacyjnymi SKO bez problemu zaliczają test oraz uzyskują dyplom „Mistrza wiedzy SKO”.
 • Test można rozwiązać na stronie https://www.pkobp.pl/test-sko/. Dotychczas wykonano prawie 60 tys. testów.

Więcej informacji na temat „Testu wiedzy SKO”

To był kolejny intensywny rok, podczas którego pracowaliśmy zarówno nad rozwijaniem naszej oferty edukacyjnej, udostępniając książkę na temat zdrowego stylu życia, jak i odciążeniem Nauczycieli-Opiekunów SKO, aby mogli realizować założenia programu SKO w formie zdalnej. Stąd też m.in. uruchomienie „Testu wiedzy SKO” w formule internetowej, czy też spotkania edukacyjne online prowadzone przez pracowników oddziałów naszego banku. Przed nami jeszcze rozstrzygnięcie corocznego „Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli” oraz wręczenie nagród szkołom i nauczycielom zaangażowanym w realizację programu SKO. Korzystając z okazji chciałabym podziękować nauczycielom, dyrektorom, społecznościom szkolnym oraz pracownikom banku za wspólne działania na rzecz przygotowania dzieci do zdobywania i rozwijania kompetencji przydatnych w dorosłym życiu – mówi Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

„Konkurs SKO dla szkół i nauczycieli” – o czym warto wiedzieć:

 • konkurs realizowany jest co roku od ponad 50 lat, jego celem jest praktyczna edukacja ekonomiczna uczniów oraz docenienie najaktywniejszych szkół i Nauczycieli-Opiekunów SKO z tych szkół,
 • w rywalizacji oceniane są całoroczne działania szkół wpisujące się w idee SKO, np. edukacja ekonomiczna w praktyce, promocja oszczędzania, przedsiębiorczość, nauka ekologii i niemarnowania żywności, nauka zdrowego odżywiania i stylu życia, cyberbezpieczeństwo oraz prowadzenie autorskiego bloga szkoły na platformie edukacyjnej SzkolneBlogi.pl,
 • szkoły i Nauczyciele-Opiekunowie SKO mogą zdobyć tytuły oraz cenne nagrody w dwóch etapach: regionalnym oraz krajowym.

Więcej informacji na temat programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności oraz oferty PKO Banku Polskiego dla dzieci w wieku 5-13 lat znajduje się na stronie www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/dla-dzieci/.