Grafika

Bezpieczeństwo Twoich finansów

Zarządzaj swoimi finansami wygodnie i bezpiecznie w bankowości elektronicznej.

Aplikacja IKO oraz serwis iPKO to nasze kanały bankowości elektronicznej, które stale rozwijamy i tworzymy w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Razem zdziałamy więcej – bezpieczeństwo Twoich finansów zależy również od Ciebie, jeżeli cokolwiek wzbudzi Twój niepokój, daj nam znać.

 

 

Zwolnij, by wyprzedzić oszustów!

Spoofing telefoniczny

Spoofing telefoniczny

Fałszywe inwestycje

Fałszywe inwestycje

Oszustwa na kod

Oszustwo na kod do płatności mobilnej

Pytania i odpowiedzi

Cyberprzestępczość to przestępcze i nielegalne działania wykonywane przy użyciu komputerów w systemach lub sieciach komputerowych.

Wskazówki, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu:

  • Zachowaj ostrożność, jeżeli dostaniesz niechciane maile, SMS-y czy telefony.
    Szczególnie wtedy, gdy kontaktują się z Tobą osoby, które namawiają Cię do podania danych, loginów lub haseł - omijają w ten sposób standardową procedurę bezpieczeństwa. Takie osoby wiedzą, że łatwiej jest oszukać człowieka niż włamać się do systemu banku. Pamiętaj, że banki i inne organizacje nigdy nie będą Cię prosić o ujawnienie Twojego hasła.
  • Zabezpiecz swoją domową sieć internetową - zmień domyślne hasło do sieci Wi-Fi na silne, trudne do odgadnięcia hasło. Ogranicz liczbę urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi i zezwalaj tylko na zaufane urządzenia.
  • Wzmocnij swoje hasła - pamiętaj, aby używać długich i złożonych haseł, które zawierają cyfry, małe i wielkie litery oraz znaki specjalne.
  • Chroń swój sprzęt – regularnie aktualizuj wszystkie systemy i aplikacje, zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i aktualizuj je.
  • Rodzina i goście: Nie pozwól innym korzystać z Twoich urządzeń. Mogą przypadkowo usunąć lub zmodyfikować ważne informacje lub ściągnąć wirusa na Twoje urządzenia.
Menedżer haseł znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo i ułatwia korzystanie z usług. Dobry menedżer haseł tworzy mocne, niepowtarzalne hasła dla wszystkich Twoich kont. Zapamiętuje je i automatycznie podstawia, więc nie musisz ich wpisywać. Jedyne hasło, które musisz pamiętać do hasło do menedżera

Jeżeli zauważysz podejrzaną operację na swoim koncie – natychmiast zgłoś nam taką sytuację. Jeżeli doszło do przestępstwa – powiadom policję. Im szybciej ją powiadomisz tym większa szansa na odzyskanie pieniędzy. Pamiętaj, żeby stosować się do zasad bezpieczeństwa

Mamy do tego specjalny system: CSIRT NASK. Zgłoszenia o potencjalnie niebezpiecznym incydencie należy zgłaszać przez stronę: https://incydent.cert.pl/ wypełniając formularz online. Do jego treści należy załączyć otrzymaną wiadomość w całości (z załącznikami i nagłówkami) w osobnym pliku i przesłać do analizy.

Warto pamiętać o wybraniu właściwej kategorii podmiotu zgłaszającego (np.: osoba fizyczna), a następnie opisać incydent i dołączyć podejrzany plik jako załącznik i wysłać.

Należy to zgłosić policji lub prokuraturze. Można złożyć zawiadomienie w najbliższej jednostce lub za pomocą strony www.gov.pl/web/gov/zglos-przestepstwo

Dodatkowo, incydent dotyczący cyberprzestrzeni należy zgłosić do ekspertów z CSIRT NASK za pomocą strony incydent.cert.pl, na której jest dostępny prosty, interaktywny formularz online. Do jego treści należy załączyć otrzymaną wiadomość w całości (z załącznikami i nagłówkami) w osobnym pliku i przesłać do analizy.
Tak, logowanie biometryczne jest bezpieczne. Użycie odcisku palca czy skanu twarzy powoduje, że tylko Ty możesz dokonać takiego logowania -  sprawdź więcej

Poznaj, jak dbamy o Twoje bezpieczeństwo i sprawdź, co możesz zrobić sam. Bądź na bieżąco z rodzajami oszustw i śledź nasze social media – tam znajdziesz więcej informacji

Sprawdź szczegóły w sekcji Weryfikacja pracownika banku w IKO

Tak, jest bezpieczny. Wystarczy pamiętać i stosować kilka prostych zasad, które zebraliśmy w sekcji zapoznaj się z naszymi zasadami i zapamiętaj je

Sprawdź szczegóły w sekcji Bezpieczne płatności kartą

To metoda potwierdzania operacji w aplikacji IKO, które zlecasz w serwisie iPKO oraz na naszej infolinii. Sprawdź więcej

Kieruj się zasadami ograniczonego zaufania, zdrowego rozsądku oraz uważności, a także:

  • Korzystaj z mocnych haseł
  • Korzystaj tylko z zaufanych sieci internetowych
  • Używaj kluczy sprzętowych
  • Stosuj oprogramowanie antywirusowe
  • Nie otwieraj podejrzanych maili
  • Aktualizuj regularnie przeglądarkę i system operacyjny
  • Odwiedzaj jedynie bezpieczne strony
  • Nie działaj pod wpływem emocji
  • Nie klikaj w wyskakujące ekrany i podejrzane reklamy
  • Nie podawaj swoich danych osobowych