2022-07-04

Innowacja, inspiracja i rozwój – tymi słowami w skrócie można opisać rok szkolny 2021/2022 z SKO PKO Banku Polskiego.

Zrealizowaliśmy szereg atrakcyjnych inicjatyw wpisujących się w obowiązujące trendy edukacyjne związane np. z kształceniem online czy rozwijaniem nowych kompetencji, również w odniesieniu do Nauczycieli-Opiekunów SKO. Jakie nowości wprowadziliśmy do programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego?

Działania pod szyldem SKO mają na celu zdobywanie i kształtowanie przez uczniów umiejętności niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. Głęboko wierzymy w to, by od najmłodszych lat przygotowywać dzieci i młodzież do mądrego zarządzania pieniędzmi i dbania o siebie i planetę, dlatego inicjatywy pod patronatem Szkolnych Kas Oszczędności dotyczą m.in.: nauki oszczędzania, przedsiębiorczości, ekologii, zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia oraz cyberbezpieczeństwa.

Na czym polega program SKO?

Program SKO działa już wiele lat i stale ewoluuje. W tym roku, chcąc, aby uczniowie szkół podstawowych mogli rozwijać swój potencjał i kompetencje w wielu różnych obszarach potrzebnych we współczesnym świecie, przeprowadziliśmy kolejny Test wiedzy SKO (z nowymi pytaniami i odpowiedziami), wprowadziliśmy nowy materiał dotyczący m.in. tematyki ubezpieczeń dla całej rodziny oraz uruchomiliśmy projekt „Przedsiębiorczość z SKO”, w ramach którego uczniowie spotykają się z praktykami biznesu. Dzięki temu nasi uczniowie poznali nie tylko teorię, ale także praktykę bezpośrednio od osób prowadzących przedsiębiorstwa lub ciekawe projekty biznesowe.

W tym roku jeszcze większą uwagę skierowaliśmy w stronę Nauczycieli-Opiekunów SKO i zorganizowaliśmy dwa spotkania wokół hasła „inspiracja”. Zaprosiliśmy do współpracy uznanych ekspertów z różnych dziedzin, w tym światowej klasy eksperta ds. cyberbezpieczeństwa.

Jestem przekonana, że dzięki tym licznym inicjatywom, wszyscy beneficjenci Programu SKO (zarówno dzieci, jak i nauczyciele) zostali przez nas wyposażeni w pakiet nowoczesnej wiedzy, przydatnej w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości – społecznej, cyfrowej i makroekonomicznej. – Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim.

Jak wyglądał rok szkolny 2021/2022?

Ciekawi jesteście szczegółów tegorocznych zajęć? Zobaczcie sami, jakie inicjatywy podjęliśmy:

1. Druga edycja Testu wiedzy SKO

Ogólnodostępny Test ma charakter edukacyjny i jest jednym z kryteriów branych pod uwagę w dorocznym „Konkursie SKO dla szkół i nauczycieli”. Rozwiązanie Testu pozwala m.in. na utrwalenie i potwierdzenie wiedzy zdobytej w ramach zajęć pod patronatem SKO dotyczących finansów, zdrowego stylu życia czy cyberbezpieczeństwa. W rywalizacji może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek oraz niezależnie od posiadania konta SKO.

Chcąc ułatwić przygotowanie do Testu, opracowaliśmy specjalny sylabus, dzięki któremu rozwiązywanie zadań było ciekawych i przyjemnym doświadczeniem. Uczestnicy, którzy zapoznali się z nim oraz skorzystali z pomocy materiałów edukacyjnych SKO, bez problemu zaliczyli Test oraz zdobyli dyplom „Mistrza wiedzy SKO”.
Test dostępny dla zainteresowanych w tym miejscu.

2. Poradnika dla rodziców – nowa wersja uzupełniona o zagadnienia dot. ubezpieczeń rodzinnych

Publikując nową wersję poradnika, chcieliśmy jeszcze lepiej wesprzeć rodziców i opiekunów w nauczeniu najmłodszych oszczędzania, przedsiębiorczości, a także bezpiecznego korzystania z serwisów bankowych. Nowe wydanie zostało rozszerzone o bardzo ważne i praktyczne informacje dotyczące ubezpieczeń rodzinnych i w ciekawy i prosty sposób odpowiada na pytania, które zadaje sobie wielu współczesnych rodziców:

  • jak wyrobić w dziecku nawyk bezpieczeństwa,
  • jak działają ubezpieczenia i w jaki sposób rozmawiać o nich z dzieckiem,
  • dlaczego warto się ubezpieczyć.

Więcej na temat Poradnika dla rodziców.

3. Projekt “SKO – przedsiębiorczość w praktyce”

Celem projektu było kształtowanie postaw przedsiębiorczych u dzieci i młodzieży. Uczniowie poprzez praktykę zdobyli wiedzę na temat zakładania i rozwijania własnej firmy, zarządzania projektami biznesowymi i personelem, oraz radzenia sobie z wyzwaniami oraz doceniania i celebrowania sukcesów.

Nauka odbywała się poprzez spotkania uczniów z przedsiębiorcami – zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Aby ułatwić szkołom organizowanie spotkań, przygotowaliśmy m.in. wystandaryzowany scenariusz spotkania oraz gotowe zaproszenie dla przedsiębiorcy.

4. Wieczór inspiracji SKO PKO Banku Polskiego

Zorganizowane 22 października 2021 r. spotkanie odbyło się w formule online i po raz pierwszy w historii internetowego SKO zorganizowaliśmy je w tym samym dniu i o tej samej porze. Przed ekranami komputerów oraz innych urządzeń elektronicznych zebrali się pasjonaci edukacji, nowoczesnych technologii oraz ponadprzeciętnego podejścia do nauczania młodych pokoleń.

Atrakcją spotkania były wystąpienia mówców motywacyjnych Miłosza Brzezińskiego i Szymona Kudły, którzy inspirowali do wprowadzania zmian w swoim życiu. Goście wydarzenia dowiedzieli się m.in. w jaki sposób budować własny dobrostan oraz na czym polegają złudzenia, jakim ulegamy w życiu społecznym. Poznali także sposoby wzmacniania odporności psychicznej i dążenia do celu pomimo przeciwności losu lub barier fizycznych. Zobacz relację ze spotkania.

5. Rozstrzygnięcie „Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli”

W organizowanym od ponad 50 lat konkursie, PKO Bank Polski co roku nagradza setki szkół oraz nauczycieli zaangażowanych w edukację dzieci realizowaną w ramach programu Szkolnych Kas Oszczędności.

Uczestniczący w rywalizacji Nauczyciele-Opiekunowie SKO przygotowali elektroniczne prezentacje opisujące działania i osiągnięcia szkoły oraz Opiekuna SKO w trakcie trwania danej edycji, np.:

  • organizację wydarzeń szkolnych ukierunkowanych na promocję przedsiębiorczości i oszczędzania,
  • aktywne prowadzenie bloga na platformie SzkolneBlogi.pl,
  • edukację ekonomiczną w praktyce na podstawie wyników Testu wiedzy SKO.

Więcej informacji na temat konkursu kliknij tutaj.

6. Spotkanie inspiracyjne dla Nauczycieli-Opiekunów SKO oraz Dyrektorów Najlepszych Szkół

W zorganizowanym 3 czerwca 2022 r. wydarzeniu uczestniczyli również pracownicy PKO Banku Polskiego, którzy byli najbardziej zaangażowani w realizację misji edukacyjnej. Spotkanie odbyło się w murach Domu Aukcyjnego Desa Unicum w Warszawie, atrakcją wieczoru była zaś prelekcja Pauli Januszkiewicz, światowej klasy eksperta ds. bezpieczeństwa IT, która z perspektywy własnych doświadczeń opowiedziała, w jaki sposób dbać o ochronę tożsamości w internecie.

Na scenie wystąpili również dziennikarz telewizyjny Maciej Kurzajewski i prezenter radiowy Robert Motyka, którzy podczas pełnej humoru i wzruszeń rozmowy wyjaśnili, jak pokonując wyboistą drogę na szczyt spełniać swoje marzenia.

Zwieńczeniem wieczoru była uroczysta kolacja z recitalem wokalistki Ady Kiepury oraz zwiedzanie ekspozycji znajdującej się w Desa Unicum. Wśród dzieł dostępnych w domu aukcyjnym znalazły się płótna takich malarzy jak Jacek Malczewski i Józef Chełmoński.
Zobacz relację z wydarzenia.

Gotowi na kolejny rok szkolny?  Więcej informacji na temat programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności oraz oferty PKO Banku Polskiego dla dzieci w wieku 5-13 lat znajduje się na stronie www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/dla-dzieci/.