2024-04-18

Są na to proste sposoby. Sprawdź, czy wiesz wszystko o płaceniu za granicą i wygraj jedną z 20. walizek.

8 najważniejszych informacji przygotowanych przez ekspertów PKO Banku Polskiego w pigułce tak małej, że spokojnie zmieściłaby się w bagażu podręcznym. 

  1. Założenie konta walutowego to pierwszy krok do mądrego zarządzania swoimi pieniędzmi w podróży. To bardzo proste! Zakładasz konto w wybranej walucie. Wybierasz jedną spośród 9 walut: euro, funty, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony duńskie, korony norweskie, korony szwedzkie, korony czeskie i forinty.
  2. Drugi krok to czas na zakup walut, które Cię interesują. Kupisz je online, zawsze kiedy potrzebujesz. Wszystkie transakcje wykonujesz bezpłatnie. Zobacz, jak to ułatwia życie!
    No i pamiętaj, nasz kantor jest otwarty 24/7!
  3. Krok trzeci. Karta wielowalutowa to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu masz łatwy dostęp do swoich pieniędzy, gdziekolwiek jesteś. Kartę do konta – tę samą, z której korzystasz na co dzień – podpinasz do swojego konta walutowego i swobodnie płacisz w walucie, bez przewalutowania! Pamiętaj, aby mieć na koncie walutowym całą kwotę, której potrzebujesz. W innym przypadku pieniądze zostaną pobrane z Twojego konta złotówkowego.
  4. Czwarty krok. Podróże potrafią zaskoczyć przygodami – zarówno tymi miłymi, jak i nieprzyjemnymi. Karta kredytowa PKO Mastercard Platinum to gwarancja ubezpieczenia podróżnego w kraju i za granicą dla Ciebie i Twoich bliskich (w tym m.in. ubezpieczenia kosztów leczenia, Assistance, NNW i OC), braku prowizji za przewalutowanie, braku prowizji za wypłatę gotówki za granicą, wsparcia w podróży w ramach usługi Concierge 24/7 i dopasowanego do indywidualnych potrzeb limitu min. 5 tys. zł. A karta PKO Visa Infinite oferuje jeszcze szerszy pakiet ubezpieczeń i dodatkowych udogodnień, w tym dostęp do wybranych saloników VIP niemal na całym świecie czy też Fast Track.
  5. W kroku piątym pamiętaj, że BLIKIEM możesz zapłacić za granicą. Telefonem z systemem Android swobodnie zapłacisz w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard. Nie musisz podawać kodu BLIK, wystarczy, że zbliżysz telefon do terminala płatniczego. Tylko nie zapomnij, żeby aktywować BLIKA w IKO. Bez tego ani rusz! 
  6. W kroku szóstym dowiedz się, co to jest surcharge?  To dodatkowa opłata za skorzystanie z zagranicznego bankomatu pobierana przez jego właściciela, która jest niezależna od banku. Nie dotyczy wszystkich bankomatów. Jeśli wyświetla się informacja o opłacie surcharge, możesz zrezygnować i poszukać innego bankomatu, który jej nie pobiera bądź pobiera niższą.
  7. Krok przed ostatni. Czy wiesz co to jest DCC (Dynamic Currency Conwersion)?  to usługa przeliczania kwoty transakcji, z waluty obcej na złotówki, po kursie oferowanym przez operatora terminala płatniczego lub bankomatu. Zawsze, gdy na terminalu płatniczym pojawi się pytanie o wybór waluty – złotówki czy lokalna – wybieraj walutę lokalną. To dla Ciebie korzystniejsze, bo przelicznik zazwyczaj jest wyższy, niż ten proponowany przez bank. W końcu nikt nie chce przepłacać.
  8. Krok ostatni. W podróży pamiętaj, aby na wszelki wypadek mieć przy sobie niewielką ilość gotówki – mniej więcej tyle, aby wystarczyło na taksówkę lub kolację. Nie we wszystkich miejscach na świecie można płacić kartą.

A teraz z taką porcją wiedzy zapraszamy do wzięcia udziału w quizie z nagrodami! Do wygrania jedna z 20. walizek. Zabawa trwa do końca kwietnia. #Konkurs. Płatności za granicą

Więcej