2014-01-24

Dzięki funkcji generowania czeków w aplikacji IKO każdy użytkownik może przekazać dowolnej osobie środki pieniężne w łatwy i szybki sposób. Co ważne, odbiorca nie musi korzystać z aplikacji IKO ani posiadać konta w żadnym banku.

Czym jest czek?

Czek to jednorazowy dziewięciocyfrowy kod umożliwiający dokonywanie płatności mobilnych nawet w przypadku braku połączenia internetowego.

Jak wygenerować czek?

Aby wygenerować czek, należy wcześniej ustanowić specjalne czterocyfrowe hasło do czeków w serwisie internetowym iPKO, Inteligo lub w serwisie do obsługi portmonetki IKO. Bez znajomości hasła niemożliwe jest dokonanie żadnej transakcji przy pomocy czeku.

Tworząc czek użytkownik musi ustalić jego kwotę oraz termin ważności (do wyboru: 15 minut, 2 godziny, 12 godzin, 24 godziny lub 72 godziny). Użytkownik IKO może posiadać maksymalnie 5 aktywnych czeków. Wygenerowanie czeku powoduje założenie blokady na rachunku, która zdejmowana jest w momencie jego realizacji lub wygaśnięcia ważności.

Zobacz jak nadać hasło do czeków w serwisie iPKO oraz jak wygenerować czek.

Jak przekazać czek?

Czek można przekazać w dowolny sposób np. poprzez SMS lub e-mail. Co ważne, oprócz numeru czeku odbiorcy należy również podać hasło do czeków. Jest ono niezbędne do wykonania transakcji przy pomocy czeków. W przypadku podejrzenia, że czek lub hasło wpadły w ręce osób niepowołanych, użytkownik może w każdej chwili anulować czek w aplikacji IKO lub zmienić hasło do czeków w serwisie iPKO, Inteligo lub w serwisie do obsługi portmonetki IKO.

Jak wykorzystać czek?

Czek IKO można wykorzystać zarówno w sklepach tradycyjnych i internetowych, jak i bankomatach PKO Banku Polskiego i sieci Euronet. Kwota jaką można zapłacić lub wypłacić z bankomatu musi być mniejsza lub równa kwocie na którą został wystawiony czek. Dany czek można wykorzystać tylko raz.

Zobacz jak zapłacić czekiem w sklepie tradycyjnym, w sklepie internetowym oraz jak wypłacić środki z bankomatu za pomocą czeku.