2015-06-18

Mając na uwadze dbałość o stabilność sektora bankowego oraz zaufanie do instytucji finansowych, PKO Bank Polski wyraził zgodę na udział w restrukturyzacji SKOK Wesoła na bazie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Od 19 czerwca PKO Bank Polski obejmie zarząd majątkiem SKOK, a 1 sierpnia 2015 roku Kasa zostanie przejęta przez Bank, co zapewni bezpieczeństwo jej klientom. Do dnia przejęcia SKOK Wesoła będzie obsługiwać swoich członków i ich produkty na dotychczasowych zasadach. Bank będzie na bieżąco informował klientów SKOK o dalszych etapach tego procesu. Po przeprowadzeniu integracji uzyskają oni dostęp do pełnej oferty usług bankowych PKO Banku Polskiego oraz największej sieci obsługi w Polsce.

PKO Bank Polski wyraził zainteresowanie udziałem w restrukturyzacji SKOK Wesoła odpowiadając na zaproszenie Komisji Nadzoru Finansowego z 26 marca 2015 roku. Następnie uzyskał zgodę Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację oraz wypracował z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym porozumienie dotyczące wsparcia procesu restrukturyzacji Kasy. Zgodnie z osiągniętym porozumieniem oraz obowiązującymi przepisami prawa przewidywane jest wsparcie przez BFG procesu restrukturyzacji SKOK Wesoła w formie gwarancji pokrycia strat oraz dotacji. Zgodę na transakcję wyraziła także Rada Nadzorcza Banku. Na tej podstawie w dniu dzisiejszym KNF podjął decyzję o przejęciu Kasy przez PKO Bank Polski.

Doświadczenie PKO zdobyte podczas fuzji z Nordea Bank Polska, gwarantuje sprawny proces integracji ze SKOK Wesoła, z korzyścią dla jej klientów.

SKOK Wesoła działa od 1993 roku. Posiada 67 placówek w 12 województwach. Sieć jest skoncentrowana w województwie śląskim. Według danych finansowych na 30 kwietnia 2015 roku SKOK Wesoła miał około 63 tysiące członków, których depozyty wynosiły około 624,6 mln zł.

Dotychczas w ramach działań wspierających stabilność sektora finansowego, PKO Bank Polski był zaangażowany w wypłatę środków gwarantowanych dla klientów SKOK Wspólnota i SKOK Wołomin. Skuteczne przeprowadzenie wypłat dla klientów Kas, zwłaszcza dla klientów SKOK Wołomin w grudniu 2014 roku, potwierdziło sprawność operacyjną PKO i spotkało się z uznaniem ze strony BFG.

***

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Skonsolidowany zysk netto w I kwartale 2015 roku wyniósł 647 mln zł. Został uhonorowany nagrodą „Bank of the Year in Poland” przyznaną przez miesięcznik „The Banker” należący do „Financial Times”. PKO Bank Polski zajął pierwsze miejsce w rankingu Najlepszy Bank dla Firm miesięcznika „Forbes”, uzyskując sześć gwiazdek w ogólnej klasyfikacji. Bank uplasował się także w ścisłej czołówce, zajmując 3. pozycję w rankingu Jakość na Bank 2013, przygotowanym przez TNS Polska oraz „Puls Biznesu”. Contact Center Banku po raz siódmy zwyciężył w cyklicznym badaniu infolinii bankowych, przeprowadzanym przez ARC Rynek i Opinia. Bank kolejny rok z rzędu zwyciężył w rankingu 50 największych banków w Polsce miesięcznika finansowego „Bank”. W tegorocznej edycji rankingu zwyciężył w kategorii Banki finansujące nieruchomości, a wśród banków oferujących kredyty konsumenckie Consumer finance zajął 3. miejsce. W XII edycji konkursu Lider Informatyki Instytucji Finansowych 2013 „Gazety Bankowej” PKO Bank Polski otrzymał nagrodę w kategorii Bankowość elektroniczna i e-finanse, którą kapituła konkursu przyznała PKO Bankowi Polskiemu za wdrożenie aplikacji IKO. Bank wygrał również w kategorii Systemy back office za wdrożenie Centrum Innowacji. O tytuł Lidera walczyło kilkanaście instytucji finansowych, przede wszystkim z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Kapituła Konkursu VIII Kongresu Gospodarki Elektronicznej nagrodziła PKO Junior w kategorii Projekt Roku. PKO Bank Polski jest również najsilniejszym wizerunkowo bankiem w kraju. Pozostaje najbardziej wartościową marką polskiej bankowości według magazynu „The Banker”, który wycenił wartość marki PKO Banku Polskiego na 1,25 mld dolarów. W Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2014 „Rzeczpospolitej” marka PKO Banku Polskiego pozostała najcenniejsza w kategorii finanse - jej wartość wyceniono na 3,6 mld złotych. Kapituła Konkursu Liderów Świata Bankowości, organizowanego w ramach Polskiego Kongresu Gospodarczego, przyznała PKO Bankowi Polskiemu nagrody w kategoriach Najlepszy Bank oraz Najbardziej Innowacyjny Bank w 2012 roku za nową ofertę Szkolnych Kas Oszczędności. Bank znalazł się w gronie najlepszych pracodawców w rankingach przygotowanych w oparciu o opinie studentów. Wysoką pozycję Banku potwierdzają badania międzynarodowej firmy Universum Global i stowarzyszenia AIESEC, przeprowadzane wśród studentów najlepszych uczelni w kraju. PKO Bank Polski jest także laureatem plebiscytu Złoty Bankier 2013 w kategorii Najlepszy kredyt hipoteczny i Innowacja Finansowa za aplikację IKO.