2022-09-15

Trzy placówki zdobyły nagrody główne o wartości 20 tys. zł, 15 tys. zł oraz 10 tys. zł. Laureata dodatkowej nagrody w wysokości 10 tys. zł wybrali internauci. Łączna suma nagród dla szkół promujących idee SKO wyniosła ponad 800 tys. zł.

Organizowany od ponad 50 lat Konkurs SKO dla szkół i nauczycieli to zwieńczenie całorocznej pracy nauczycieli-opiekunów SKO realizujących założenia programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności.

Na potrzeby konkursu, nauczyciele przygotowali elektroniczne prezentacje przedstawiające działania i osiągnięcia szkoły oraz opiekuna SKO w trakcie trwania danej edycji, np. organizację w szkołach wydarzeń ukierunkowanych na promocję przedsiębiorczości i oszczędzania, aktywne prowadzenie bloga na platformie SzkolneBlogi.pl, naukę zasad bezpiecznego poruszania się w sieci, czy edukację ekonomiczną w praktyce. Do finalnego wyniku wliczały się również punkty zdobyte przez szkoły w drugiej edycji ogólnopolskiego Testu wiedzy SKO.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach: regionalnym oraz krajowym. W etapie regionalnym przyznano łącznie ponad pół tysiąca nagród finansowych dla szkół i nauczycieli (informacje na temat wyników etapu regionalnego). Ponadto laureaci nagrody I stopnia etapu regionalnego zakwalifikowali się do etapu krajowego.

W edycji 2021/2022 laureatami etapu krajowego są:

  1. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzyszu - 20 tys. zł
  2. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kole - 15 tys. zł
  3. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Wojska Polskiego w Szprotawie - 10 tys. zł

Nagrodę Internautów w wysokości 10 tys. zł zdobył Zespół Szkolno-Przedszkolny w Orzyszu.

Kompleksowy program SKO pozwala nauczycielom połączyć nowoczesną edukację z praktyką.
Dzieci, uczestnicząc w projektach realizowanych w ramach Szkolnych Kas Oszczędności takich jak na przykład wprowadzony w ubiegłym roku szkolnym „SKO-przedsiębiorczość w praktyce”, poznają bezpośrednio od praktyków biznesu reprezentujących różne sektory gospodarki tajniki prowadzenia własnej firmy. Uczą się odpowiedzialności za sytuację finansową – własną oraz innych ludzi, zdobywają wiedzę dotyczącą odkrywania swojego potencjału, zarządzania projektami biznesowymi. To umiejętności, które przygotowują dzieci do życia w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku
– podkreśla Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim. – Dziękujemy dyrektorom szkół, nauczycielom oraz społecznościom szkolnym za współpracę i zapraszamy do angażowania się w SKO w tym roku szkolnym – dodaje.

Działania pod szyldem SKO mają na celu zdobywanie i kształtowanie przez uczniów umiejętności niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. PKO Bank Polski dba o to, aby od najmłodszych lat przygotowywać dzieci i młodzież do mądrego zarządzania pieniędzmi oraz dbania o siebie i planetę. Dlatego inicjatywy pod patronatem Szkolnych Kas Oszczędności dotyczą m.in.: nauki oszczędzania, przedsiębiorczości, ekologii, zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia oraz cyberbezpieczeństwa.

Więcej informacji na temat programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności oraz oferty PKO Banku Polskiego dla dzieci w wieku 5-13 lat znajduje się na stronie www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/dla-dzieci/.