2022-11-25

Broszura edukacyjna „Odkryj moc pierwszej pomocy” oraz plakat ze schematem ratowania życia to kolejne nowości, które powstały w ramach programu Szkolnych Kas Oszczędności.

Pierwsza pomoc SKO

Nowe materiały edukacyjne SKO są idealnymi narzędziami do przekazywania informacji na temat pierwszej pomocy dzieciom w każdym wieku. Pomogą również odświeżyć wiedzę dorosłym. Materiały zostały stworzone we współpracy z ekspertami, zgodnie z aktualnymi standardami oraz wytycznymi. To rzetelna dawka profesjonalnej wiedzy przedstawiona za pomocą atrakcyjnej szaty graficznej i przystępnego języka.

Życie to najcenniejszy dar, jaki możemy komuś podarować. Pomoc udzielona przed przyjazdem służb ratowniczych ma fundamentalne znaczenie – podkreśla Małgorzata Kocoń, dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim. – Ideą powstania naszego nowego materiału edukacyjnego było uwrażliwienie młodych ludzi na znaczenie pierwszej pomocy, pokazanie, że każdy z nas może tej pomocy udzielić oraz – co najważniejsze – nauczenie, w jaki sposób możemy ocalić czyjeś zdrowie lub życie, które są bezcenne i niemierzalne w żadnej walucie – dodaje Małgorzata Kocoń.

Z publikacji dotyczących pierwszej dzieci dowiedzą się między innymi:

  • jak krok po kroku pomóc poszkodowanemu,
  • pod jakie numery dzwonić w razie wypadku,
  • jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia ratunkowego i przekazać mu wszystkie niezbędne informacje,
  • czym różni się resuscytacja od reanimacji,
  • jakie narzędzia przydadzą się podczas udzielania pierwszej pomocy.

W przyswojeniu i sprawdzeniu wiedzy pomogą zadania w postaci quizów czy krzyżówek. Zadbano również o kieszonkowy schemat ratowania życia, który można wyciąć, złożyć i mieć zawsze przy sobie. 

Wiedza i świadomość, że w nagłej sytuacji potrafimy komuś pomóc pozwalają nam dokonać adekwatnej oceny sytuacji, zachować spokój oraz racjonalne myślenie. Czasami proste czynności, takie jak udrożnienie dróg oddechowych poprzez odchylenie głowy mogą uratować komuś życie. Dlatego nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy – dodaje Małgorzata Kocoń.

Szkole Kasy Oszczędności

Program edukacyjny skupiony na przekazywaniu dzieciom kompleksowej i rzetelnej wiedzy z zakresu szeroko pojętych finansów, nowoczesnej bankowości, przedsiębiorczości czy cyberbezpieczeństwa, ale także kompetencji przyszłości, w tym kompetencji społecznych. Ponadto, dzięki SKO dzieci zapoznają się z tematyką sztucznej inteligencji, zrównoważonej konsumpcji, biometrii. Zgodnie z potrzebami beneficjentów i aktualnymi trendami edukacyjnymi program wyposaża najmłodszych także w wiedzę związaną z ekologią, zdrowiem czy aktywnym stylem życia. W tym roku ofertę edukacyjną wzbogacono o zagadnienie pierwszej pomocy.

Wszystkie materiały edukacyjne dostępne są w formie elektronicznej na stronie pkobp.pl/sko. Szkołom zaangażowanym w realizację programu SKO PKO Bank Polski przekazuje materiały w formie drukowanej.

Pobierz broszurę „Odkryj moc pierwszej pomocy!”