2021-01-14

86 lat temu pierwszy uczeń rozpoczął naukę oszczędzania z SKO pod patronatem PKO Banku Polskiego. Od tego czasu Szkolne Kasy Oszczędności przeszły gruntowne zmiany. Dziś uczniowie mogą odkładać pieniądze na elektronicznych kontach bankowych, korzystać z serwisu internetowego, a także komunikować się poprzez platformę społecznościową SzkolneBlogi.pl. SKO jest systematycznie rozwijane i uzupełniane o nowe elementy. Co roku dodawany jest kolejny materiał edukacyjny dotyczący m.in. ekologii, niemarnowania żywności, cyberbezpieczeństwa. 

Edukacja na czasie
Bank swoją misję edukacyjną realizuje zarówno poprzez internet jak i bezpośrednią współpracę z nauczycielami szkół podstawowych. Z myślą o odbiorcach programu opracowano wiele materiałów edukacyjnych i dydaktycznych w postaci książek, scenariuszy lekcji czy też gier. Bank bezpłatnie udostępnia je na swojej stronie internetowej. SKO-wicze mogą zdobywać wiedzę w dziedzinach m.in. zarządzania własnym budżetem, przedsiębiorczości, aktywnego i zdrowego stylu życia. 

Współcześni rodzice oraz ich dzieci coraz częściej szukają dostępu do nowoczesnej edukacji możliwej do zrealizowania również w domowym zaciszu. Nasza oferta doskonale odpowiada ich oczekiwaniom. Wystarczy włączyć komputer, tablet lub telefon, wybrać interesującą nas tematykę i spędzić czas bawiąc się i ucząc jednocześnie. Materiały udostępnione przez bank wykorzystują również nauczyciele, podczas edukacji zdalnej z uczniami -  wyjaśnia Małgorzata Kocoń, Dyrektor Biura Młodego Klienta w PKO Banku Polskim. 

Blogowanie z SKO
Od prawie 10 lat szkoły mają możliwość prowadzenia swoich blogów na nowoczesnej platformie edukacyjnej SzkolneBlogi.pl. Tam dzielą się swoimi pomysłami na edukację pod szyldem SKO. Zaangażowani w program nauczyciele otrzymują wsparcie w postaci dedykowanego im bloga „Dla Opiekunów SKO”, na którym znajdują szereg porad, instrukcji i inspiracji zarówno w zakresie blogowania, jak i ogólnie – prowadzenia SKO.Obecnie na platformie zarejestrowanych jest już ponad 820 blogów szkół z całej Polski.

Konkursy dla dzieci i nauczycieli
Bank organizuje również szereg konkursów, w których do wygrania są nagrody finansowe. W tym roku szkolnym oprócz corocznej rywalizacji dla szkół i nauczycieli („Konkurs dla Szkół i Nauczycieli”) planowana jest nowość, w postaci “Testu wiedzy SKO”. Dzieci w przyjaznej i atrakcyjnej dla nich formie będą mogły sprawdzić swoją wiedzę zdobywaną w ramach zajęć pod patronatem Szkolnych Kas Oszczędności. Z myślą o uczestnikach testu opracowano specjalny sylabus, który ułatwi im przygotowania do rywalizacji oraz sprawi, że rozwiązanie zadań będzie ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Mając na uwadze głosy nauczycieli, test odbędzie się w formie hybrydowej: elektronicznej oraz papierowej. Dzięki takiemu podejściu, każde dziecko będzie miało szansę wzięcia udziału w rywalizacji.

Zapraszamy wszystkie dzieci do spróbowania swoich sił w „Teście wiedzy SKO”! Każdy może zostać mistrzem wiedzy SKO.

Szczegółowe informacje na temat programu Szkolnych Kas Oszczędności oraz oferty PKO Junior znajdziesz na stronie internetowej PKO Banku Polskiego w zakładce „dla dzieci”.