2020-03-24

Fałszywe SMS-y zawierają linki do realizacji przelewu i przenoszą do stron, które podszywają się pod stronę banku. Na fałszywej stronie imitującej stronę do logowania do serwisu iPKO nie zostanie wyświetlony wybrany przez Ciebie obrazek bezpieczeństwa z datą i godziną logowania.

Podanie na tej stronie poufnych danych do bankowości elektronicznej i kodu z narzędzia autoryzacji skutkuje ich przejęciem przez przestępców

Pod kogo mogą się najczęściej podszywać nadawcy fałszywych SMS-ów?

 • znane portale ogłoszeniowe, sprzedażowe i aukcyjne
 • firmy kurierskie i telekomunikacyjne
 • instytucje państwowe, urzędy, itp.

Jaka może być treść fałszywych SMS-ów?

 • informacja o konieczności odblokowania konta na danym portalu
 • informacja o możliwości zapobieżenia przekazaniu pieniędzy do rezerw NBP w związku ze specustawą dotyczącą koronawirusa
 • prośba o dopłacenie niewielkiej kwoty za przesyłkę
 • informacja o konieczności spłaty zadłużenia, np. za zaległą fakturę
 • informacja o konieczności dopłaty do podatku
 • informacja o konieczności zapłaty za przedłużenie aukcji/ogłoszenia

Niebezpieczeństwo przechwycenia Twoich danych (danych do logowania i kodu z narzędzia autoryzacji) – z czym się wiąże?

Oszust może zyskać możliwość logowania się do Twojej bankowości elektronicznej i zlecania operacji, np.: utworzenia szablonu płatności lub wykonania przelewu na wskazany przez siebie numer rachunku odbiorcy.

Przypominamy!

 1. Zachowaj ostrożność i ograniczone zaufanie do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z linku – nie reaguj na nie, nie klikaj w linki, nie ujawniaj swoich danych
 2. Logując się do serwisu internetowego banku, zawsze wprowadzaj adres strony ręcznie – nie korzystaj z linków!
 3. Sprawdzaj poprawność adresu strony w przeglądarce internetowej (poprawny adres to www.ipko.pl) oraz obrazka bezpieczeństwa.
 4. Przed potwierdzeniem operacji zlecanej w serwisie iPKO kodem SMS przeczytaj dokładnie treść otrzymanego SMS-a, żeby upewnić się, że dotyczy on właściwej operacji (zwróć uwagę na rodzaj dyspozycji, poprawność numeru konta odbiorcy, kwotę przelewu).

W przypadku skorzystania z linku zawartego w otrzymanej wiadomości i podania jakichkolwiek danych na stronie internetowej przypominającej serwis iPKO, prosimy – skontaktuj się telefonicznie z konsultantem pod numerem 800 302 302 (brak opłat dla numerów krajowych na terenie kraju, w pozostałych przypadkach – opłata zgodna z taryfą operatora) lub +48 81 535 60 60 (do połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych; opłata zgodna z taryfą operatora).

Na stronie używamy nazw handlowych. Sprawdź, jak te terminy są definiowane w wykazie usług reprezentatywnych.