2019-02-12

Zarys warszawskiej Rotundy widnieje na okolicznościowym znaczku Poczty Polskiej upamiętniającym 100. rocznicę powstania PKO Banku Polskiego.

Znaczek pocztowy z okazji 100. rocznicy

Szkic warszawskiej Rotundy, najbardziej charakterystycznego budynku PKO Banku Polskiego i jednego z symboli stolicy, umieścił na znaczku Karol Tyczyński, autor projektu graficznego tej emisji. Na znaczku widnieje także logotyp banku, przygotowany specjalnie z okazji 100-lecia jego istnienia.

Znaczek o wartości 3,20 zł został wyemitowany w nakładzie 100 tys. sztuk. Trafił do obiegu 7 lutego br. dokładnie 100 lat po tym, jak naczelnik państwa Józef Piłsudski, premier Ignacy Paderewski oraz minister poczty i telegrafów Hubert Linde podpisali dekret o utworzeniu Pocztowej Kasy Oszczędności – poprzedniczki PKO Banku Polskiego. Misją Kasy było nie tylko zapewnienie Polakom usług bankowych, ale przede wszystkim zorganizowanie systemu gromadzenia oszczędności, niezbędnych do odbudowy kraju po latach zaborów i zniszczeniach pierwszej wojny światowej.

PKO Bank Polski oraz Pocztę Polską łączy stuletnia współpraca i historyczna zażyłość. To w placówkach pocztowych, w okresie międzywojennym, Polacy mogli wpłacać i odbierać wkłady z książeczek oszczędnościowych PKO czy zawierać ubezpieczenia na życie.

„100-lecie powstania PKO Banku Polskiego” to nie pierwszy znaczek wyemitowany przez Pocztę Polską, którego tematem było PKO. W 1961 roku została wyemitowana seria pod hasłem „Październik miesiącem oszczędzania”.