• Wykorzystanie drewna w budownictwie rośnie. Współczesne budynki drewniane charakteryzują się niskim śladem węglowym i dobrymi właściwościami izolacyjnymi, wpisując się tym samym dobrze w założenia unijnych polityk klimatycznych. Nowoczesne materiały konstrukcyjne z drewna o wysokich parametrach w zakresie nośności, trwałości i bezpieczeństwa ogniowego z powodzeniem znajdują zastosowanie nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, lecz także w budynkach wielokondygnacyjnych. Drewniane moduły coraz częściej wykorzystuje się również do wznoszenia budynków użyteczności publicznej (np. przedszkoli), hoteli, biurowców czy obiektów przemysłowych.
  • W Polsce budynki o konstrukcji drewnianej stanowią nadal niewielki wycinek budownictwa mieszkaniowego. Według danych GUS w 2021 oddano do użytkowania 1160 takich budynków (wzrost o 28,2% r/r), co stanowiło 1,1% ogółu budynków mieszkalnych. Przedstawiciele branży podkreślają jednak, że faktyczna liczba budynków drewnianych stawianych w Polsce jest znacznie wyższa – może sięgać nawet 5 tys. rocznie. Polskie firmy budowlane są aktywne również na rynkach zagranicznych – szacuje się, że za granicą budują ok. 4 tys. budynków drewnianych rocznie.
  • Dynamika wzrostu segmentu budownictwa drewnianego w Polsce jest wysoka, na co wskazują zarówno dane GUS o liczbie budynków mieszkalnych o konstrukcji drewnianej oddawanych do użytkowania, jak i dane o finansowaniu hipotecznym w Grupie PKO Banku Polskiego dla budów nowych domów – liczba umów o finansowanie budynków jednorodzinnych o konstrukcji drewnianej wzrosła w 2021 aż o 80%, co znacznie przekraczało wzrost dla całego segmentu budownictwa jednorodzinnego.
  • Polska jest trzecim, po Estonii i Litwie, największym eksporterem prefabrykowanych domów z drewna w UE. Wartość eksportu osiągnęła 115,1 mln EUR w 2021, notując przy tym wysoką dynamikę wzrostu (+52,7% r/r). Największymi odbiorcami prefabrykowanych domów z drewna z Polski są Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia.
  • Perspektywy rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce są dobre. Zakładając, że zintensyfikowane zostaną działania promujące tę formę budownictwa, a także dostępna będzie odpowiednia podaż surowca drzewnego na rynku, udział domów drewnianych w ogóle budynków oddawanych do użytku w Polsce mógłby wzrosnąć, w perspektywie kilku lat, nawet o 3-5pp.
Pokaż pliki do pobrania
Drukuj