2020-06-08

Tysiące niemieckich przedsiębiorców rozważa sprzedaż swojej firmy z powodu problemów z sukcesją. Na przejęciach podmiotów za Odrą mogą skorzystać polskie przedsiębiorstwa.

Firma z Niemiec

W Niemczech ok. 740 tys. właścicieli małych i średnich firm rodzinnych przekroczyło 60. rok życia. Jak podaje Niemiecki Instytut Gospodarczy, blisko ćwierć miliona z nich chce sprzedać swój zakład.

Sektor małych i średnich firm odgrywa w Niemczech podobnie newralgiczną rolę jak w Polsce. Ponad 3,7 mln przedsiębiorstw daje pracę przeszło 70 proc. wszystkich zatrudnionych. Choć symbolem siły niemieckiej gospodarki na świecie są wielkie koncerny motoryzacyjne, to RFN dobrobyt zawdzięcza przede wszystkim mniejszym firmom. A ich twórcy coraz częściej zamiast o rozwoju, myślą o przejściu na emeryturę.

W ten sposób do polskiego przedsiębiorstwa może trafić know-how, który w przypadku firm rodzinnych był systematycznie tworzony przez wiele pokoleń oraz zespół, który już przez poprzedników został skompletowany, aby działać na danym rynku. W niektórych przypadkach niemiecka działalność jest prowadzona dalej pod szyldem przejętej firmy. Niemcy jak mało kto są przywiązani do krajowych produktów i usług, więc niemiecko brzmiąca nazwa jest często dużym atutem.

Oczywiście nie wszystkie z ćwierć miliona podmiotów, które w Niemczech może wkrótce zmienić właściciela, są automatycznie atrakcyjną okazją dla polskich firm szykujących się do ekspansji. Część to działalność jednoosobowa, pojedyncze sklepiki czy lokalne biznesy, które wraz z emeryturą właściciela są skazane na zamknięcie. W znalezieniu właściwego przedsiębiorstwa, które dostosowane jest do potrzeb szukającego pod względem branży i wielkości, może pomóc portal Nexxt-change.org.

Internetowa giełda przedsiębiorstw stworzona została z inicjatywy m.in. niemieckiego ministerstwa gospodarki. Tam trafiają najświeższe oferty firm wystawionych na sprzedaż.

W związku z rozwojem działalności międzynarodowej polskich PKO Bank Polski otworzył oddziały w Czechach i właśnie w Niemczech. Jeżeli polska firma chce inwestować w Niemczech, to po założeniu rachunku w naszym oddziale we Frankfurcie może również starać się tam o finansowanie. Jest to wtedy o tyle wygodne, że np. potrzebną dokumentację można złożyć poprzez swojego lokalnego doradcę klienta w PKO Banku Polskim.

Informację zawarte na stronie mają charakter informacyjny, reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia usług doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej.