2025-04-14

Według wstępnych danych GUS, w okresie styczeń-luty 2025 eksport towarów z Polski wyniósł 56,6 mld EUR, a import osiągnął 57,8 mld EUR. W skali roku eksport spadł o 2,7%, a import wzrósł o 3,4%. Saldo handlu zagranicznego ukształtowało się na poziomie prawie -1,2 mld EUR vs nieco ponad 2,3 mld EUR w analogicznym okresie 2024.

W dwóch pierwszych miesiącach 2025 obroty z TOP-10 polskich partnerów handlowych stanowiły 66,3% eksportu (-0,5pp r/r). W 4 krajach z tej grupy (USA, Słowacja, Wielka Brytania i Ukraina) obserwowano wzrost eksportu w skali roku – w tym najsilniejszy do Stanów Zjednoczonych (+10,1%), co mogło się wiązać z  zapowiadanym wprowadzeniem ceł przez D. Trumpa. Polski eksport do Hiszpanii nie zmienił się w skali roku. W relacji rocznej najbardziej obniżyła się polska sprzedaż zagraniczna do Włoch (-10%) i do Holandii (-9%).

Wśród krajów z TOP-50 ponad 20-procentową dynamikę roczną polskiego eksportu zanotowano dla 3 krajów i były to: Malezja, Kanada i Algieria. Ponad 20-procentowe spadki polskiej sprzedaży zagranicznej r/r miały miejsce w przypadku: Białorusi, Rosji, Australii, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W stosunku do sytuacji sprzed roku - w styczniu-lutym 2025 najwyższe spadki udziału w polskim eksporcie spośród wszystkich krajów odnotowały Niemcy (-0,6pp do 26,8%) i Białoruś (-0,6pp do 0,3%), a największy wzrost – Stany Zjednoczone (+0,4pp do 3,6%). Udział krajów Unii Europejskiej w polskim eksporcie obniżył się o 0,9pp r/r do 73,6%.

W dwóch pierwszych miesiącach 2025 w 3 z 6 grup towarowych SITC nastąpił wzrost eksportu r/r i były to kategorie: towary i transakcje niesklasyfikowanych w SITC (o 18,8%), żywność i zwierzęta żywe (o 6,1%) oraz surowce niejadalne z wyjątkiem paliw (o 0,3%). Za to najsilniejszy spadek eksportu dotyczył olejów, tłuszczy, wosków zwierzęcych i roślinnych (o 23,4% r/r).

W samym lutym 2025 eksport spadł o 6,2% r/r wobec wzrostu o 0,7% w styczniu, przy negatywnym wpływie czynników kalendarzowych (-1 dzień roboczy r/r w lutym vs tyle samo dni roboczych, co rok wcześniej, w styczniu). Zgodnie z komunikatem NBP, w lutym 2025 ponownie największy wpływ na obniżenie wartości eksportu miały głębokie spadki sprzedaży zagranicznej w branży motoryzacyjnej. Do notowanych wcześniej silnych spadków w kategoriach - auta osobowe, akumulatory elektryczne, samochody dostawcze i ciągniki drogowe - dołączyły części motoryzacyjne. Zmniejszenie eksportu miało miejsce również w przypadku towarów zaopatrzeniowych, towarów konsumpcyjnych trwałego użytku oraz dóbr inwestycyjnych. Natomiast niewielki wzrost eksportu notowano w produktach rolnych, do czego przyczyniły się m.in. wyższe ceny żywności na rynkach międzynarodowych.