2020-08-06

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o zniesieniu przez Japonię zakazu importu polskiego mięsa i produktów drobiowych oraz jaj i ich przetworów. Ograniczenia eksportowe zostały wprowadzone ze względu na wystąpienie ognisk HPAI w Polsce.

Po zniesieniu ograniczeń do Japonii mogą być eksportowane: mięso drobiowe oraz produkty z mięsa drobiowego ze zwierząt poddanych ubojowi w dniu 30 lipca 2020 r. i później, oraz jaja zniesione w dniu 30 lipca 2020 r. i później oraz pozyskane z nich produkty.

W czerwcu część restrykcji dotyczących importu drobiu z Polski w związku z wystąpieniem ptasiej grypy zostało zniesionych w Singapurze, Armenii oraz Hongkongu.

Polska jest szóstym największym producentem jaj w Unii Europejskiej. Roczna produkcja jaj w Polsce przeznaczona na konsumpcję wynosi około 570 tys. ton., z czego 65-70 proc. trafia na rynek krajowy, natomiast reszta przeznaczona jest na eksport.

Epidemia koronawirusa przyczyniła się do spadku eksportu polskiego drobiu – w marcu eksport zmniejszył się o około 12 proc. w porównaniu z marcem 2019 roku.