2018-12-03

W trakcie odbywającego się w dniach 30 listopada – 1 grudnia szczytu G20 w Buenos Aires przywódcy USA i Chin uzgodnili zawieszenie dalszego podnoszenia ceł w handlu między tymi krajami.

 

Podczas trwającego ponad dwie godziny spotkania Donald Trump i Xi Jinping wypracowali wspólnie porozumienie, które zawiesza na 90 dni wojnę celą między USA i Chinami. Stany Zjednoczone zastrzegły, że jeśli w tym okresie nie dojdzie do uzgodnienia dalszego porozumienia będą kontynuować podnoszenie ceł do zaplanowanego wcześniej poziomu. Wang Yi, minister spraw zagranicznych Chin, potwierdził wstępne porozumienie. Jego zdaniem porozumienie zapobiegnie dalszej eskalacji konfliktu oraz utworzy nowe, korzystne możliwości współdziałania obu gospodarek.

 

Konflikt pomiędzy USA a Chinami trwa od lipca br. Zapoczątkowany został przez Donalda Trumpa, który realizując swój program polityczny (tj. zrównoważenie bilansu handlowego USA) nałożył cła importowe o wartości 250 mld USD na chińskie produkty. W rezultacie Chiny nałożyły cła o wartości ok. 110 mld USD na towary pochodzące z Ameryki.