2018-03-22

 

W czwartek 1 marca przy wsparciu Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i Fundacji PKO Banku Polskiego w kraju i za granicą został opublikowany Apel polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata do rządów oraz parlamentów Izraela i Polski oraz do narodów polskiego i żydowskiego.

Apel Polaków uhonorowanych przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie ukazał się w 13 tytułach prasowych w Polsce, Izraelu, Wielkiej Brytanii, we Francji i Stanach Zjednoczonych:

  • w Polsce – Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Nasz Dziennik, Gazeta Polska Codziennie
  • w Izraelu – The Jerusalem Post, Haaretz, Calcalist
  • w Wielkiej Brytanii – The Guardian
  • we Francji – Le Figaro, Le Monde
  • w Stanach Zjednoczonych – The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal.

Z głębokim przekonaniem i satysfakcją wsparliśmy szlachetną akcję ostatnich żyjących polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy zabrali głos z nadzieją na porozumienie i dialog polsko – żydowski.

26 lutego 2018 r. apel polskich Sprawiedliwych został przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu i do ambasady Izraela w Warszawie, na ręce ambasador Anny Azari dla premiera Benjamina Netanjahu oraz przewodniczącego Knesetu Juli – Joel Edelsteina.   

Trwają rozmowy mające na celu publikację w dwóch tytułach w Niemczech (Frankfurter Allgemaine Zeitung i Suddeutsche Zeitung).

 

Apel w j. polskim - plik PDF

Apel w j. hebrajskim - plik PDF

Apel w j. angielskim - plik PDF

Apel w j. francuskim - plik PDF