2009-04-01

Polski Komitet Olimpijski, którego sponsorem jest PKO Bank Polski, po raz 42. wręczył nagrody w konkursie Fair Play. Uroczystość wręczenia wyróżnień laureatom była również refleksją nad kondycją współczesnego sportu.

Klub Fair Play przy PKOl postanowił nie przyznawać jednej nagrody głównej, ale trzy równorzędne dyplomy, które otrzymali olimpijczycy w łucznictwie – Jacek Proć i Piotr Piątek oraz młodzi tenisiści stołowi klubu LKS Olimpia Bucze. Wyróżnienia indywidualne za całokształt kariery sportowej otrzymali jedni z najwybitniejszych przedstawicieli swoich dyscyplin – koszykówki (Mieczysław Łopatka) i podnoszenia ciężarów (Zygmunt Smalcerz). Za promocję wartości fair play wyróżniono Bogusława Drozdowskiego (trener i działacz sportowy), medalistkę olimpijską z Pekinu w zapasach Agnieszkę Wieszczek oraz pośmiertnie - wybitnego dziennikarza Wojciecha Zielińskiego.

Konkurs, którego inicjatorem był w 1963 r. ‘Sztandar Młodych”, pielęgnuje tradycje szlachetnej rywalizacji w świecie zdominowanym przez skomercjalizowany sport, gdzie liczy się zwycięstwo za każdą cenę. Jak podkreślił prezes PKOl Piotr Nurowski promowanie fair play to ciężka i mozolna praca. Mamy nadzieję, że wartości te będą wciąż obecne na sportowych arenach.