2008-03-19

W Muzeum Powstania Warszawskiego uroczyście otwarto 18 marca br. wystawę kolekcji poczty powstańczej, zakupioną na aukcji w Dűsseldorfie dzięki finansowemu zaangażowaniu PKO BP i TP SA. W Sali „pod Liberatorem” po raz pierwszy pokazano blisko 150 znaczków, kopert i listów.

- My w PKO Banku Polskim pamiętamy – powiedział na otwarciu wystawy prezentującej nieznaną do tej pory kolekcję Rafał Juszczak, prezes Zarządu PKO BP. Uroczystość była nadzwyczaj wzruszająca. Na pożółkłych kartkach papieru, które są świadectwem historii, zapisano wyznania, słowa niepokoju i troski o los najbliższych.

Kochana Żoneczko, jestem zdrowy – czytamy w jednym z listów. …bardzo proszę o jakąkolwiek informację o mojej matce – napisał ktoś inny. ...napiszcie co wam potrzeba – pisał ktoś z jednej dzielnicy walczącej Warszawy do drugiej. …w piątek moje urodziny – to kolejny dowód życia na barykadach.

W Powstańczej Poczcie Polowej listonoszami byli harcerze - Zawiszacy. W różnych rejonach miasta znajdowało się ok. 40 skrzynek pocztowych. Łącznie przeniesiono blisko 150 tys. listów.

Prezentacja niezwykłej kolekcji wzbogacona jest o nagrania komentarzy powstańczych listonoszy oraz fotografie z dni Powstania. Pokazano również mapki rozmieszczenia skrzynek Poczty Powstańczej i tras, jakimi listy wędrowały do adresatów.

Wystawę można oglądać do końca lipca. Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się przy ul. Grzybowskiej 79. www.1944.pl