2016-09-28

 

  • PKO Bank Polski po raz kolejny włączył się w program akceleracyjny dla start-upów realizowany wspólnie z MIT Enterprise Forum Poland.
  • W II edycji programu PKO Bank Polski jest opiekunem ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”, dedykowanej start-upom, których pomysły obejmują rozwiązania finansowe związane z płatnościami, bankowością mobilną i internetową, bezpieczeństwem oraz inwestycjami.
  • Bank szeroko wspiera podnoszenie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.

PKO Bank Polski po raz kolejny włączył się w inicjatywę wsparcia start-upów, których głównym kapitałem jest innowacyjność oferowanych rozwiązań i nieszablonowy sposób myślenia. Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” jest ścieżką dedykowaną start-upom, których pomysły obejmują rozwiązania finansowe związane z płatnościami, bankowością mobilną i internetową, bezpieczeństwem i inwestycjami.

- Polska gospodarka stoi dziś przed szansą włączenia się w tryby globalnej rewolucji technologicznej. Aby w pełni wykorzystać szanse, potrzeba nam sprawnej infrastruktury ułatwiającej wyłanianie i wdrażanie najlepszych innowacyjnych pomysłów. Dlatego PKO Bank Polski aktywnie angażuje się w inicjatywy wspierające rozwój polskich start-upów – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Program akceleracyjny pomoże wyłonić najciekawsze pomysły

Program akceleracyjny realizowany przez Massachusetts Institute of Technology Enterprise Forum przy wsparciu PKO Banku Polskiegosłuży wyłonieniu i wsparciu najciekawszych start-upów technologicznych. Jednym z podstawowych celów projektu jest ułatwienie skutecznej komercjalizacji technologii. Udział w programie daje jego uczestnikom możliwość skorzystania ze wsparcia międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów, współpracę z MIT Technology Review, a także networking w rozległym ekosystemie innowacji skupionym wokół Massachusetts Institute of Technology.

Rekrutacja do programu rozpocznie się 1 października i potrwa do 30 listopada. Zgłosić się do niego mogą zarówno istniejące, młode polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które dopiero mają pomysł na nowy biznes. Jury złożone z międzynarodowych inwestorów i mentorów wybierze 25 najlepszych start-upów. Pierwszy etap akceleracji odbędzie się w Warszawie. Zakłada on cykl warsztatów i szkoleń, które pomogą uczestnikom stworzyć lub zweryfikować model biznesowy start-upu. Wszystkie spotkania prowadzone będą przez wybitnych mentorów i ekspertów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. W drugim etapie akceleracji udział weźmie 5 najlepszych zespołów. Odbędzie się on w Massachusetts Institute of Technology w USA.

Zwycięzcy I edycji programu

Dzięki I edycji programu pięć najlepszych zespołów w czerwcu br. wyjechało do Stanów Zjednoczonych na finałowy etap akceleracji, odbywający się na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology. Wyjazd na MIT umożliwił wyselekcjonowanym w ramach programu start-upom pozyskanie nowej wiedzy i doświadczeń oraz kontakt z amerykańskimi naukowcami i przedstawicielami firm zainteresowanymi obszarem technologii, którą rozwijają.

W gronie zwycięzców pierwszej edycji znaleźli się: Poltreg, Poltiss, Scubaphone, XTPL, Hussartech. Zespół Poltreg opracował nowatorską metodę leczenia cukrzycy typu 1. Poltiss z kolei opracował technologię nowoczesnych wstrzykiwalnych biomateriałów polimerowych do zastosowań medycznych w rekonstrukcji i regeneracji tkanek miękkich. Scubaphone to pomysł na tani podwodny komunikator dla płetwonurków. XTPL stworzył przezroczyste folie przewodzące napięcie elektryczne, dzięki którym m.in. poprawi się jakość obrazu na wyświetlaczach LCD przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii. Dzięki Hussartech stworzono i opatentowano nanocząstki działające antybakteriologicznie (HybriCaps), które można stosować w takich sektorach jak medycyna czy przemysł odzieżowy.

PKO Bank Polski szeroko wspiera innowacje

Pod koniec sierpnia Bank objął główny patronat nad Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech. Najciekawszym rozwiązaniem przygotowanym przez start-upy podczas tego wydarzenia była aplikacja umożliwiająca spersonalizowaną komunikację klienta bankowego z chatbotem. Dzięki temu rozwiązaniu klient może zapytać o stan konta i dostępne dla niego produkty za pomocą krótkich wiadomości tekstowych. Bank współorganizował również spotkanie D-RAFT Corporate Demo Day „FinTech & Mobile”, podczas którego duży biznes i młodzi przedsiębiorcy mogli wzajemnie czerpać ze swoich doświadczeń. W ubiegłym roku PKO Bank Polski rozpoczął także, wraz z Politechniką Gdańską, prace nad kompleksowym rozwiązaniem biometrycznym. Końcowym efektem tej współpracy będzie system identyfikowania i uwierzytelniania klientów na podstawie danych biometrycznych bez potrzeby używania haseł, kodów pin czy dokumentów tożsamości w codziennym korzystaniu z usług bankowych.