2008-12-01

Polska piłka ręczna, sponsorowana prze PKO BP, ma już 90 lat. Obchody jubileuszowe, z udziałem wielu znakomitych gości, odbyły się 29.11 w Kaliszu. Zakończyły się towarzyskim meczem międzypaństwowym, w którym nasi wicemistrzowie świata zwyciężyli Gruzję.

Święto szczypiorniaka

Miejsce niezwykle bogatych uroczystości nie było przypadkowe. Właśnie w Szczypiornie, dzisiejszej dzielnicy Kalisza, odbył się pierwszy mecz piłki ręcznej rozegrany na ziemiach polskich. Przed spotkaniem w hali odsłonięto tablicę pamiątkową, która uhonorowała jubileusz polskich szczypiornistów. W obchodach wzięło udział wielu gości, m.in. minister sportu, prezes PKOl, a także prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. W tracie uroczystości ogłoszono także "siódemki" 90-lecia wybrane przez kapitułę złożoną ze słynnych szkoleniowców i zawodników: wśród laureatów znalazł się m.in. jeden zawodnik drużyny Bogdana Wenty – Mariusz Jurasik, jak również wciąż grająca lewoskrzydłowa SPR Asseco Lublin – Sabina Włodek.

Święto szczypiorniaka

Niezwykle przyjemnym momentem była premierowa prezentacja książki „90 lat piłki ręcznej w Polsce”, napisanej przez pracownika PKO BP - Władysława Zieleśkiewicza, znanego w całym kraju historyka sportu, autora wielu publikacji na ten temat. Pierwsze recenzje potwierdzają, że jest to najlepsze kompendium wiedzy o piłce ręcznej, jakie zostało wydane w Polsce. Barwne widowisko muzyczno – sportowe poprzedziło towarzyski mecz Polska – Gruzja, w który nasi zawodnicy bezproblemowo zwyciężyli 39:30. Niestety dwa dni wcześniej podopieczni Bogdana Wenty ponieśli drugą porażkę w kwalifikacjach EURO 2010, ulegając Szwecji 24:27 (12:11). Do składu, po wyjaśnieniu kontrowersji związanych z nieobecnością w początkowej fazie eliminacji, powrócił m.in. Karol Bielecki, potwierdzając słuszność opinii o nienajlepszej dyspozycji. O porażce przesądził fatalny w konsekwencji okres gry między 40 a 50 minutą oraz słaba postawa Damiana Wleklaka. Niestety jeszcze gorzej zaprezentowały się nasze Panie w turnieju preeliminacyjnym do MŚ, który odbył się w Dąbrowie Górniczej. W stawce 5 zespołów zajęły drugie miejsce, które niestety nie kwalifikuje do decydujących gier play-off. O bezpośredni awans do MŚ będą walczyć Słowaczki, które zwyciężyły gospodynie 31:26. Tym samy nasze reprezentantki wykluczyły się z gier o stawkę na ponad rok (nie zagrają również na Mistrzostwach Europy).