2017-02-22

Zagrożeni są przede wszystkim właściciele nowych firm, do których przestępcy podszywający się pod Ministerstwo Rozwoju, kierują wezwanie do zapłaty rzekomo nieuiszczonej opłaty za wpis do Centralnej Ewidencji i Identyfikacji Działalności Gospodarczej (CEDIG). Pod koniec ubiegłego roku w Prokuraturze Krajowej było zgłoszonych niemal 250 takich spraw.

Skala problemu jest dużo większa, gdyż prawdopodobnie nie wszystkie takie przypadki zostały zarejestrowane. Fałszywe wezwanie jest wysyłane w formie elektronicznej lub tradycyjną pocztą. Oszuści starają się wykorzystać niewiedzę „nowych” przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Są oni dla oszustów łatwiejszym celem, gdyż często nie maja świadomości, że wpis do rejestru CEIDG jest całkowicie bezpłatny. Komunikat potwierdzający, że nie są pobierane żadne opłaty, znajduje się na papierowym formularzu CEIDG-1, w instrukcji jego wypełniania, na stronie ceidg.gov.pl, mr.gov.pl, serwisie biznes.gov.pl i otrzymują go przedsiębiorcy drogą elektroniczną wraz z potwierdzeniem dokonania wpisu w systemie CEIDG. Ministerstwo Rozwoju opublikowało ostrzeżenie przed wyłudzeniami tego typu – znajduje się ono pod adresem: https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/firmy-podszywajace-sie-pod-ceidg-wyjasnienie-ministerstwa-rozwoju/

Niestety cały czas zwiększa się liczba nieuczciwych podmiotów, których nazwy lub znaki handlowe przypominają nazwy rejestrów państwowych. Zalecamy wszystkim dużą ostrożność, sprawdzanie adresów z których przyszła korespondencja mailowa i informowanie organów ścigania, o każdej próbie wyłudzenia opłat na rzecz instytucji rzekomo państwowych.