2016-02-17

Od 17 lutego br. w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Siedlcach można zobaczyć ekspozycję prezentującą 80-letnią historię Szkolnych Kas Oszczędności.

Z okazji jubileuszu zorganizowano wystawę, pokazującą fenomen tego najstarszego i największego w Polsce programu edukacji finansowej dla dzieci. Wśród eksponatów znalazły się unikatowe zdjęcia, plakaty i dokumenty oraz pamietające poprzednie stulecie gadżety. Każdy z nich ma swoją wyjątkową historię. Można zobaczyć m.in. wydawany od lat 50. periodyk „Wiadomości SKO”, do którego wiersze o oszczędzaniu pisał np. Jan Brzechwa czy plakaty anonsujące konkursy SKO, tworzone przez najwybitniejszych polskich rysowników i grafików. Autorem jednego z nich jest Tomasz Lew Leśniak, twórca kultowej postaci Jeża Jerzego. Całość ekspozycji wzbogacają elementy multimedialne.

Szkolne Kasy Oszczędności to program edukacji finansowej na miarę XXI wieku. Obecnie dzieci uczestniczące w SKO uczą się nie tylko oszczędzania, ale również zdobywają kompetencje i doświadczenia przydatne w dorosłym życiu. Przedsiębiorczość, umiejętność kreatywnego myślenia, znajomość zasad fair play, odpowiedzialność czy też systematyczność to tylko niektóre z nich. Program dynamicznie się rozwija i obejmuje już nie tylko podstawy bankowości, ekonomii, ale również ekologii i bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Siedlce są już piętnastym miastem, w którym gości wystawa. Można ją oglądać od 17 lutego do 2 marca 2016 r. (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00), przy ulicy przy ul. Józefa Piłsudskiego 74 (Galeria Siedlecka).

Zapraszamy również do zapoznania się z jej wirtualną odsłoną na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: www.pkobp.pl/80-lat-sko.