2021-11-10

PKO Bank Polski zaprasza na niezwykłe wydarzenia kulturalne i sportowe upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości. W Warszawie koncert „Bóg Honor Ojczyzna”, w Bytomiu spektakl „Sól ziemi czarnej” a w Rzeszowie - 9. PKO Bieg Niepodległości.

PKO Bank Polski buduje swój kapitał w oparciu o wartości i tradycje narodowe, prowadząc, inicjując oraz wpierając działania mające na celu upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, edukację patriotyczną i promocję postaw obywatelskich. Jego ponad stuletnia historia ściśle przeplata się z dziejami kraju. Od pierwszych lat odzyskania przez Polskę niepodległości, bank angażował się w akcje wspierania polskiego dziedzictwa kulturowego. Dziś jest jednym z najważniejszych mecenasów kultury i sportu. Wspiera wiele projektów i wydarzeń w całym kraju.

11 listopada bank zaprasza na koncert Niepodległości „Bóg Honor Ojczyzna”, który odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tytuł wydarzenia to nawiązanie do motta znajdującego się na sztandarach wojsk Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które zostało wprowadzone dekretem Prezydenta Władysława Raczkiewicza w 1943 r., i od 1993 roku widnieje na sztandarach Wojska Polskiego. Narracja koncertu osadzona jest w ponad 1050-letniej historii Polski. Koncert jest hołdem złożonym duchownym w tym wojskowym i robotniczym kapelanom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej. W repertuarze m.in. hybrydowe aranżacje polskich hymnów, pieśni wojskowych i religijnych oraz współczesne kompozycje instrumentalne. Zaprezentowana zostaną m.in. pieśń Bogurodzica, Gaude Mater Polonia, Szaniec Czarnej Madonny  czy Modlitwa za Rzecz Pospolitą naszą i za Króla. Na zakończenie artyści odśpiewają Mazurek Dąbrowskiego.

Koncert online odbędzie się 11 listopada od godz. 20:00. Dostęp przez www.koncertniepodleglosci.pl (profil na YT i FB).

Ważnym wydarzeniem upamiętniającym święto niepodległości będzie spektakl „Sól ziemi czarnej” w Operze Śląskiej w Bytomiu, której PKO Bank Polski jest mecenasem. Balet przygotowany jest na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski - powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się Państwa Polskiego. Uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzy rodzinne i głębię poczucia regionalnej tożsamości. Wydarzenie odbędzie się 11 listopada o godz. 18:00.

Również 11 listopada o godzinie 11:11 w Rzeszowie wystartuje PKO Bieg Niepodległości. Bank wspiera wydarzenie od wielu lat, zachęcając do upamiętniania narodowego święta na sportowo. Widowiskowym punktem zawodów będzie bieg z flagą Polski o długości 30 m. Na dystansie 10 km będzie ją trzymać 35 biegaczy. Nieodłącznym elementem biegów sponsorowanych przez bank jest akcja charytatywna „biegnę dla…”. Tym razem w Rzeszowie zawodnicy pobiegną dla Rozalki i Patryka. Dzięki zaangażowaniu biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na rehabilitację i leczenie dzieci.

Działalność prospołeczna PKO Banku Polskiego, dbałość o dziedzictwo narodowe i pamięć historyczną były wielokrotnie doceniane m.in. w corocznych raportach „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” czy nagrodą BohaterOn.