2020-05-11

Są takie sytuacje biznesowe, gdzie konto firmowe należy otworzyć w innym kraju. Sprawdź, jak polski przedsiębiorca - nie opuszczając swojego miasta - otworzył rachunek w Niemczech.

Konto firmowe w Niemczech

DTP-Soft sp. o.o. prowadzi biznes w 27 krajach, w tym we wszystkich należących do strefy euro. Zajmuje się internetową sprzedażą licencji do oprogramowania oraz produkcją gier na smartfony. Współpracuje z największym sklepami, platformami internetowymi na świecie (m.in. Amazon, e-Bay).  

- W branży e-handlu rozliczenia sprzedawca-platforma są dość specyficzne. Przykładowo: Amazon przy przelewie na konto polskie - nawet walutowe - dokonuje przewalutowania. To oznacza niższe wpływy dla firmy – wyjaśnia Dariusz Kondys, dyrektor zarządzający DTP-Soft. Z takiego powodu wielu przedsiębiorców z rynku e-commerce otwiera konto w banku zarejestrowanym na terenie Niemiec lub innym kraju strefy Euro.

Jak otworzyć konto w strefie Euro?

Do otwarcia rachunku firmowego w kraju Unie Europejskiej potrzebne są odpowiednie dokumenty (m.in. wyciąg z rejestru handlowego, kopie dokumentów tożsamości reprezentantów firmy). Dokumenty muszą być przetłumaczone na język lokalny (ewentualnie: angielski), czasem wymagane jest, aby dokumentacja była potwierdzona przez tłumacza przysięgłego.

– Za przetłumaczenie dokumentów zapłaciłem 1500 zł i już zaplanowałem podróż do Niemiec - wspomina Dariusz Kondys. Wtedy dowiedziałem się od @Szczepan Bednarczyk, mojego doradcy z PKO Banku Polskiego, że bank ma oddział we Frankfurcie nad Menem i wszystkie formalności możemy dopełnić w Rabce. Po tygodniu miałem konto w banku zarejestrowanym w Niemczech, a wcześniej przygotowane tłumaczenia okazały się niepotrzebne, bo bank je przygotował w ramach standardowej obsługi – wyjaśnia.

– Konto w Niemczech było dla mnie ważne również dlatego, że mam tam sporą grupę klientów, którzy płacą zwykłym przelewem. Przelew na rachunek w Polsce jest dla nich droższy, a pieniądze docierały do mnie po kilku dniach – dodaje.

Konto firmowe w strefie Euro i w Polsce

DTP-Soft prowadzi sprzedaż poprzez 3 spółki polskie i 2 niemieckie, a przepływy środków są na bieżąco kontrolowane z biura w Rabce. Informacje o przelewach na konta w Polsce i Niemczech ze wszystkich spółek są widoczne w jednym serwisie bankowości elektronicznej iPKO biznes.

Jest to możliwe, gdyż spółki maja otwarte rachunki w PKO Banku Polskim (w Polsce i oddziale w Niemczech). W obydwu krajach działa jeden serwis bankowości internetowej (iPKO biznes). Warto zaznaczyć, że banki funkcjonujące w wielu krajach - w każdym zwykle mają różne serwisy.

– Przelewy z całej strefy euro wpływają mi na rachunek w Niemczech, a minutę później mam je w Polsce. Przelewy między spółkami są realizowane natychmiastowo, bo są to przelewy wewnętrzne – wyjaśnia Dariusz Kondys, prezes DTP-Soft.

– Ponadto, takie rozwiązanie znacznie ułatwia prowadzenie księgowości. Płacę podatek VAT we wszystkich krajach strefy euro i w Polsce – dzięki temu, że mam wszystko w jednym systemie, przygotowanie odpowiednich raportów księgowych nie stanowi problemu – dodaje.

Bank w Niemczech, a obsługa jak w Polsce

Oddział PKO Banku Polskiego we Frankfurcie nad Menem działa według przepisów prawa niemieckiego, czyli tak samo jak lokalnie banki. Natomiast klienci są obsługiwani w języku polskim, niemieckim lub angielskim.

– Bardzo dobrze znam język niemiecki, ale w kwestiach finansowych pewniej się czuję, gdy rozmawiam po polsku. Czasem potrzebuję jakiegoś wyjaśnienia. Nie zdarzyło się jednak, żebym czekał na odpowiedź z oddziału w Niemczech dłużej niż 24 godziny. To duże ułatwienie za rozsądną cenę, bo za prowadzenie konta płacę 50 euro miesięcznie – podsumowuje Dariusz Kondys.

Oddział Niemcy PKO Banku Polskiego

  • Jeden serwis bankowości internetowej w Polsce i Niemczech
  • Szybkie przelewy Niemcy ↔ Polska na rachunkach PKO Banku Polskiego
  • Możliwość otworzenia rachunku z Polski, bez wizyty we Frankfurcie nad Menem
  • Dokumentacja i obsługa w 3 językach (polski, niemiecki, angielski)
  • Kredyt dla firmy w Niemczech
  • Karta debetowa EUR
  • Możliwość zlecania SEPA Direct Debit

Okiem eksperta: konto w Niemczech dla branży e-commerce

Prowadzenie rachunku w oddziale niemieckim PKO Banku Polskiego może być wygodnym rozwiązaniem dla branży e-commerce. Firma otrzymuje niemiecki nr IBAN, może szybko i tanio przelewać środki między Polską i Niemcami. Unikalna na rynku polskim jest także usługa polecenia zapłaty SEPA Direct Debit, która stanowi metodę płatności „za subskrypcje” w krajach strefy Euro.

Beata Mitukiewicz, dyrektor oddziału Niemcy