Dynamiczne Przeliczanie Walut (DCC z ang. Dynamic Currency Conversion) to usługa, z której możesz skorzystać podczas transakcji płatniczej w walucie obcej, w terminalu płatniczym, internecie lub bankomacie. Kwota transakcji przewalutuje się w czasie rzeczywistym.

Kiedy możesz skorzystać z usługi?

Podczas transakcji płatniczej w walucie obcej zobaczysz np. w terminalu płatniczym lub bankomacie, pytanie o sposób jej rozliczenia:

  • Jeżeli wybierzesz rozliczenie w walucie Twojej karty, np. PLN – zadziała DCC
  • Jeżeli wybierzesz rozliczenie w walucie lokalnej, np. EUR – to my, czyli bank, przeliczymy kwotę transakcji, zgodnie z zasadami przyjętymi dla Twojej karty

Na co warto zwrócić uwagę?

  • Nie wybieraj usługi DCC, jeżeli chcesz skorzystać z funkcji wielowalutowej Twojej karty do konta
  • Zanim zrealizujesz transakcję DCC, na ekranie terminala, bankomatu albo w czasie zakupów internetowych powinny zostać zaprezentowane informacje o kosztach (opłatach i prowizjach) oraz kursie waluty. Zobaczysz pełną kwotę w PLN, która obciąży konto Twojej karty.

Pamiętaj!

Prowizje i kurs  przeliczenia transakcji płatniczej w ramach DCC są ustalane przez akceptanta transakcji lub sieć bankomatów i nie są prowizjami oraz kursem banku – zwróć szczególną uwagę, czy koszty transakcji nie są zbyt wysokie.

Korzystając z usługi DCC warto sprawdzić oferowany kurs, ponieważ ten zaproponowany w bankomacie/terminalu lub podczas transakcji płatniczej w internecie może być  wyższy od kursu naszego banku lub organizacji płatniczej.

Drukuj