Myślisz, gdzie spędzić ferie, ale żaden z kierunków w Polsce Cię nie przekonuje? Chcesz wyjechać w miejsce z jeszcze chłodniejszym klimatem? Sprawdź pomysły urlopu dla fanów zimy.

Wyskocz na ferie z całą rodziną

 

Tatry – Zimowe must have na ferie 

Najpopularniejszym kierunkiem zimowych eskapad są Tatry. Górski krajobraz z masą narciarskich stoków i trasami o różnej długości to gratka dla niejednego fana zimowych szaleństw. Dzięki szlakom o zróżnicowanej trudności, możesz liznąć stoku zarówno jako nowicjusz, jak i narciarski wyjadacz.

Jeśli nie interesują Cię narty, możesz się wybrać razem z rodziną na wycieczkę szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego, które łącznie mają aż 279 km. Jest w czym wybierać, a widoki zapierają dech w piersiach.

W stolicy polskich Tatr jest też Wielka Krokiew, na której swoje skoki oddają najlepsi polscy skoczkowie. To dobre miejsce, żeby oddać się zimowemu sportowi narodowemu i przeżyć niezapomniane emocje.

Po zimowych szaleństwach zrelaksujcie się w wodach termalnych -  na Podhalu znajdziecie je m.in. w Białce Tatrzańskiej, Chochołowie, Szaflarach, Bukowinie Tatrzańskiej i w samym Zakopanem.

Przemyśl wyjazd do Przemyśla

Bieszczady również kojarzą się raczej ze stokami i sportami zimowymi, ale jest w nich też coś poza zimowymi zabawami. Przemyśl to stolica polskiego fajkarstwa i ludwisarstwa. Mieści się na 7 wzgórzach, a wielu nazywa je Rzymem Północy, z kolei miejscowi – Niedźwiedzim Grodem.

Atrakcji tu na pewno nie brakuje. Już sam dworzec kolejowy – ponad stuletni, neobarokowy budynek zachwyci Cię swoim pięknem, a to dopiero początek. Z najmłodszymi możesz zwiedzić Muzeum Dzwonów i Fajek, Narodowe Muzeum Ziemi Przemyskiej (z 1909 r.), wejść na Kopiec Tatarski, skąd obejrzysz panoramę Przemyśla (352m n.p.m.), a po przejściu się rynkiem starego miasta, możesz wrzucić do fontanny z podobizną niedźwiedzia – grosik na szczęście. Legenda głosi, że niedźwiadek spełnia wszystkie życzenia. Z pewnością spełni i Wasze, jeśli życzycie sobie wyśmienitego urlopu.

A może nad morze?

Północna część Polski kojarzy się wielu z latem i wygrzewaniem się na plaży. Tymczasem widok morza zimą może być równie piękny. Lodowe klify na piaszczystej plaży i zamarznięty Bałtyk zadziwiają. Zamiast podziwiać widoki, możesz też wskoczyć do wody - oczywiście, jeżeli jesteś wprawnym morsem!Jeśli zastanawiasz się nad noclegiem, to lista nadmorskich miast do odwiedzenia jest długa. Podczas ferii nie ma tam tłumów i nocleg w dobrej cenie na pewno się znajdzie.Przyjazd poza sezonem pozwoli Ci na spacer między urokliwymi kamienicami i zjedzenie gofra nad gdańską Motławą bez przedzierania się przez tłumy turystów. Zimą jest luźniej, nie tylko na ulicy, ale i w knajpkach, czy w innych turystycznych atrakcjach.

Z dziećmi możesz odwiedzić liczne nadmorskie muzea, np. Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Narodowe, do których dostaniecie się szybko, bez stania w kolejkach.

Poza spacerami po ulicach miast warto wybrać się do nadmorskich lasów iglastych, których na Pomorzu jest wiele. Zieleń drzew, mchy i porosty pozwolą odpocząć oczom od szarego zimowego krajobrazu.

Gdy znudzą Ci się spacery, zwiedzanie i jedzenie ryb, czy morsowanie, możesz wybrać się również… na narty! Morenowe ukształtowanie terenu tworzy idealne warunki do szusowania. Najpopularniejszym stokiem nad morzem jest Łysa Góra w Sopocie. Wyciągi znajdziesz też w Szymbarku i Wieżycy.

Kraina jezior piękna nie tylko latem

Pojezierze Mazurskie latem tętni życiem, ale jak sprawa wygląda zimą? Kraina jezior przyciąga widokami i spacerami na świeżym powietrzu. W końcu kto powiedział, że zimą nie można wypłynąć na Śniardwy? W czasie zimy znajdziesz oferty żeglugi w temperaturze od +5*C do -5*C. Podczas takiego rejsu możesz się poczuć jak prawdziwy żeglarz, któremu nie jest straszna żadna pogoda. Po rejsie możecie sprawdzić swoje siły w nartach biegowych, kajakach, czy nurkowaniu pod lodem (ale to już zalecamy wyłącznie dorosłym).

Zabawa, ale i odpowiedzialność

Zabawa jest fajna, ale ważne jest, żeby bawić się bezpiecznie. Frajda jest większa, kiedy nie masz z tyłu głowy zmartwień. Zwłaszcza fani narciarstwa i snowboardingu, czyli sportów o wysokim ryzyku, powinni zainteresować się swoim bezpieczeństwem i rozejrzeć się za ubezpieczeniem. Na rynku znajdziesz wiele ofert, na które warto zwrócić uwagę.

Szukając ubezpieczenia dla siebie, warto zwrócić uwagę m.in. na:

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia i od nieszczęśliwych wypadków, np. jeśli w trakcie uprawiania jakiegoś sportu przydarzy Ci się wypadek lub po prostu zachorujesz
  2. Ubezpieczenie assistance
  3. Ubezpieczenie bagażu podróżnego, jeśli po drodze zaginie lub się zniszczy
  4. Ubezpieczenie kosztów za wyjazd, jeśli trzeba będzie z niego zrezygnować
  5. Ubezpieczenie kosztów skrócenia wyjazdu, jeśli okaże się, że niespodziewanie musisz wrócić wcześniej do domu

Dzięki ubezpieczeniu nie musisz się martwić, bo przecież urlop jest po to, żeby się odstresować i nie myśleć o rzeczach przyziemnych. Najpierw wybierz najlepszy dla siebie kierunek i atrakcje, a następnie ubezpieczenie podróżne, i ruszaj w zimową Polskę!

 

 

 

 

 

 

 

Drukuj