Przejrzysta karta kredytowa to przejrzyste zasady

Kiedy masz z niej największe korzyści? A kiedy koszty?

Teraz możesz to sprawdzić krok po kroku.

Zamów kartę w iPKOZwiększ swój limitZamów kartę w IKOZwiększ limit w IKO

3 główne etapy korzystania z Przejrzystej karty kredytowej

 

Otrzymujesz kartę

Kartę wraz z instrukcją jej aktywacji wysłaliśmy na wskazany przez Ciebie adres.

 

Aktywujesz kartę

Kartę możesz aktywować m.in. w serwisie iPKO, aplikacji IKO, przez infolinię lub w bankomacie.

więcejmniej

Gdy aktywujesz kartę w serwisie iPKO, aplikacji IKO lub telefonicznie funkcja płatności zbliżeniowych zostanie włączona po dokonaniu transakcji z kodem PIN. Więcej o nadaniu kodu PIN i aktywacji.

 

Dostosowujesz kartę do swoich potrzeb

Dla większego poczucia bezpieczeństwa możesz ustawić limit dzienny na zakupy w internecie i limit wypłaty gotówki.

więcejmniej

Limity ustawisz w serwisie iPKO lub aplikacji IKO. Dzięki nim w ciągu jednego dnia nie wydasz więcej niż ustawiony limit. Ich wysokość możesz zmieniać w dowolnym momencie.

 

Płacisz kartą

Kartą kredytową możesz płacić tradycyjnie lub zbliżeniowo; zarówno w sklepie koło domu, jak i w Internecie. Możesz również skorzystać z płatności BLIKIEM, Apple Pay, czy Garmin Pay. Z bankomatu korzystasz w sytuacjach awaryjnych, ze względu na wyższe koszty niż w przypadku karty debetowej (prowizja to 4% wypłaconej kwoty, nie mniej niż 10 zł).

więcejmniej

Chcesz wymienić pralkę. Kosztuje trochę więcej niż środki dostępne na Twoim koncie, dlatego płacisz za nią kartą kredytową za 1 300 zł. Następnego dnia korzystasz z promocji w sklepie internetowym i kupujesz do łazienki nowe lustro, które kosztuje 200 zł.

 

Wiesz, ile wydajesz

Po każdej transakcji kartą kredytową otrzymujesz SMS ze szczegółami transakcji. Pozwala Ci to kontrolować swoje wydatki oraz wiedzieć czy ktoś nieuprawniony nie skorzystał z Twojej karty. Pamiętaj, że za Powiadomienia SMS nic nie płacisz.

więcejmniej

Przykładowe powiadomienie będzie brzmiało: „PKO Bank Polski informuje o dokonaniu transakcji przy użyciu karty Przejrzystej w dn. 2 lipca na kwotę: 1 300 zł. Dostępne środki 2 700 zł.”

 

Otrzymujesz miesięczne zestawienie operacji

Co miesiąc otrzymujesz podsumowanie wszystkich transakcji kartą z zakończonego właśnie okresu rozliczeniowego. Od tego momentu masz 24 dni na spłatę zadłużenia w wybrany przez siebie sposób.

więcejmniej

Wszystkie transakcje z ostatniego miesiąca sprawdzasz: w wiadomości e-mail, w aplikacji mobilnej IKO lub w serwisie iPKO. Dokładnie tak, jak w karcie debetowej. 31 lipca całkowite zadłużenie karty wynosi 1 500 zł. Za 24 dni zdecydujesz, w jaki sposób chcesz uregulować należność.

 

Otrzymujesz przypomnienie o spłacie

3 dni przed terminem spłaty karty kredytowej, Bank Ci o tym przypomina

więcejmniej

Przypomnienie o płatności jest wysyłane przez aplikację IKO lub SMS. Przykładowe przypomnienie będzie brzmieć: „PKO Bank Polski informuje: Termin spłaty karty kredytowej upływa 24 sierpnia. Dziękujemy.”

 

Wybierasz, jak chcesz zapłacić

Kliknij w każdą z opcji, by dowiedzieć się więcej

Spłacasz 100%
Spłacasz część
Spłacasz w ratach
 

Dzień spłaty lub autospłaty

Od otrzymania miesięcznego zestawienia transakcji masz 24 dni na spłatę przynajmniej 4% kwoty zadłużenia (min. 50 zł). Możesz również ustawić comiesięczną automatyczną spłatę karty na wybranym przez Ciebie poziomie (min. 4%, nie mniej niż 50 zł).

więcejmniej

24 sierpnia spłacasz lipcowe zadłużenie z karty kredytowej w dogodny dla siebie sposób. W serwisie iPKO decydujesz się również na ustawienie autospłaty karty na poziomie 100%. Oznacza to, że w każdym następnym miesiącu (w dzień spłaty) z Twojego konta automatycznie przelane zostaną środki na pokrycie zadłużenia, w tym wszystkich transakcji dokonanych kartą kredytową z poprzedniego okresu rozliczeniowego.

O czym jeszcze warto wiedzieć:

Raz w roku zapłacisz za kartę kredytową:

Raz w roku zapłacisz za kartę kredytową:Jeśli średnio Twoje miesięczne wydatki kartą kredytową wyniosą:
80 złMniej niż 500 zł
40 złWięcej niż 500 zł
0 złWięcej niż 600 zł
 

W każdej chwili możesz zablokować kartę kredytową lub z niej zrezygnować

Możesz:

  • czasowo zablokować kartę jednym kliknięciem w aplikacji IKO, np. gdy nie możesz znaleźć portfela;
  • trwale zablokować kartę w przypadku zgubienia lub kradzieży (w iPKO, w aplikacji mobilnej IKO, przez infolinię lub w oddziale);
  • spłacić całość zadłużenia i zrezygnować z karty podczas jednej wizyty w oddziale lub poprzez wysłanie pisemnego wypowiedzenia umowy – bez żadnych dodatkowych kosztów oraz w dowolnym momencie. 

Podsumujmy, jak działa Przejrzysta karta kredytowa

Każdego miesiąca spłacasz transakcje z miesiąca poprzedniego - dokładnie tak, jak w przypadku rachunku za telefon.

  graph

graph mobile

Okres, w którym nie płacisz odsetek za lipcowe zakupy Przejrzystą kartą kredytową; maksymalnie 55 dni.
(nie obowiązuje w przypadku wypłat gotówki kartą z bankomatu)

 

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 25,14% całkowita kwota kredytu 10 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 11 280,48 zł oprocentowanie zmienne 18,75%/rok, całkowity koszt kredytu 1 280,48 zł (w tym: opłata za obsługę karty kredytowej 80 zł, odsetki 1 044,48 zł, obligatoryjne ubezpieczenie na życie 156 zł), 12 miesięcznych rat równych po 940,04 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 1.06.2023 r. na reprezentatywnym przykładzie. Do obliczenia powyższych parametrów przyjęto, że limit w wysokości 10 000 zł został wykorzystany jednorazowo w całości poprzez dokonanie transakcji bezgotówkowej (z wyłączeniem polecenia przelewu, polecenia przelewu wewnętrznego, Fast Cash – jednorazowej dyspozycji przekazania środków na dowolny rachunek bankowy i transakcji dokonanych w punktach oznaczonych jako kasyna gry, salony gier, zakłady bukmacherskie, loterie i totalizatory) w miesiącu, w którym Klient ją otrzymał.