Urząd zawsze pod ręką

Jakie sprawy urzędowe możesz załatwić online?
 1. Podpisywanie dokumentów przekazywanych online do urzędów
 2. Dowody osobiste i dane osobowe
  • Wniosek o dowód osobisty dla Ciebie lub Twojego dziecka w serwisie ePUAP – wybierasz odpowiedni urząd gminy, w którym chcesz odebrać dokument, wypełniasz wniosek, załączasz zdjęcie. Dzięki Profilowi Zaufanemu wniosek podpiszesz i wyślesz elektronicznie
  • Sprawdź, czy Twój dowód jest unieważniony w serwisie obywatel.gov.pl – wystarczy wpisać numer i serię dokumentu, usługa dostępna po uwierzytelnieniu się w serwisie. 
  • Zgłoś utratę lub zniszczenie dowodu osobistego w serwisie ePUAP – wybierasz odpowiedni urząd gminy i zgłaszasz problem. Jeżeli dokument jest zniszczony, możesz oddać go osobiście do urzędu lub wysłać pocztą.
  • Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych lub w Rejestrze PESEL w serwisie obywatel.gov.pl – informacja o wszystkich Twoich dowodach osobistych dostępna po uwierzytelnieniu się w serwisie.

   Wniosek o dowód osobisty w serwisie ePUAP - zobacz, jak wypełnić

 3. Wyjazd za granicę
  • EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) w serwisie ePUAP – dokument uprawnia Cię do korzystania ze świadczeń zdrowotnych terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA. Dzięki Profilowi Zaufanemu wniosek o kartę wypełnisz online i wybierzesz, czy chcesz odebrać ją osobiście lub otrzymać pocztą.

   Wydanie EKUZ - Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego - zobacz, jak wypełnić

 4. Kierowcy i pojazdy
  • Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy w serwisie ePUAP – zgubienie dokumentu lub zmiana danych może zmusić Cię do wyrobienia wtórnika prawa jazdy. Z Profilem Zaufanym możesz to zrobić online w serwisie ePUAP.
  • Zawiadomienie o zbyciu zarejestrowanego pojazdu w serwisie ePUAP – to obowiązek każdej osoby sprzedającej lub przekazującej w formie darowizny zarejestrowany samochód. Dzięki Profilowi Zaufanemu zawiadomienie podpiszesz i wyślesz elektronicznie.

   Prawo jazdy - wniosek o wydanie wtórnika w serwisie ePUAP - zobacz, jak wypełnić

 5. Odpisy aktów z Urzędu Stanu Cywilnego
  • Akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu w serwisie ePUAP – odpisy możesz uzyskać w wersji pełnej i skróconej, w języku polskim lub w wersji wielojęzycznej. Przed wypełnieniem wniosku online, sprawdź, czy konieczne jest uregulowanie opłaty skarbowej.

   Odpisy aktów z Urzędu Stanu Cywilnego w serwisie ePUAP - zobacz, jak wypełnić

 6. Szukanie pracy
 7. Wybory
  • Dopisanie do spisu wyborców w serwisie ePUAP – z Profilem Zaufanym wypełniasz wniosek online i oddajesz swój głos w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy miejsca pobytu stałego lub czasowego w miejscu aktualnego pobytu.

   Dopisanie do listy wyborców w serwisie ePUAP - zobacz, jak wypełnić

 8. Indywidualna interpretacja podatkowa
 9. Zaświadczenie o niekaralności
 10. Karta Dużej Rodziny
  • Karta Dużej Rodziny w serwisie Emp@tia - tańsze bilety na wydarzenia kulturalne, wystawy, muzea, przejazdy komunikacją publiczną, a nawet wakacje - na to mogą liczyć rodziny wielodzietne dzięki Karcie Dużej Rodziny.

   Wniosek o Kartę Dużej Rodziny - zobacz, jak wypełnić

 11. Działalność gospodarcza
  • Rejestracja działalności w serwisie CEIDG - z Profilem Zaufanym wypełnisz wniosek CEIDG-1, który jest jednocześnie:  zgłoszeniem do naczelnika urzędu skarbowego (m.in. nadanie NIP), GUS (nadanie/weryfikacja REGON) oraz do ZUS (zgłoszenie płatnika składek) lub KRUS (zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników). Nie musisz już odwiedzać wszystkich tych urzędów.
 12. Serwis PUE ZUS
  • Profil na PUE ZUS możesz założyć i potwierdzić online w serwisie iPKO, bez potwierdzania swojej tożsamości w urzędzie. Dowiedz się więcej o profilu na PUE ZUS w serwisie iPKO.
  • Z Profilem Zaufanym w serwisie PUE ZUS zyskujesz możliwość wysyłania podpisanych wniosków oraz odbierania odpowiedzi od ZUS, np.
   1. Dla Ubezpieczonego w ZUS
    1. Zwolnienie z powodu choroby dziecka lub innego domownika. Żeby otrzymać wypłatę zasiłku ZUS za czas spędzony na zwolnieniu lekarskim, wypełnij online Oświadczenia dla celów wypłaty zasiłku opiekuńczego - ZUS Z-15.

     Zwolnienie z powodu choroby dziecka lub innego domownika - Oświadczenie ZUS Z-15 w serwisie PUE ZUS - zobacz, jak wypełnić

    2. Rehabilitacja po zwolnieniu lekarskim. Jeżeli czas spędzony na zwolnieniu nie okazał się wystarczający (maksymalnie 182 dni w standardowych przypadkach), aby wrócić do pracy, możesz wypełnić online Oświadczenie dla celów świadczenia rehabilitacyjnego - ZUS Np. -7.

     Składanie przez internet oświadczenia do celów świadczenia rehabilitacyjnego (ZUS Np-7) - zobacz, jak wypełnić

   2. Dla Pracodawców zatrudniających do 21 pracowników - Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3. Poprawne wypłenienie druku leży w interesie płatnika – w przeciwnym razie zostanie on wypełniony przez ZUS, a podstawa wymiaru zasiłku do wypłaty zostanie zawyżona z winy płatnika.

    Składanie zaświadczenia płatnika składek (ZUS Z-3) przez internet - zobacz, jak wypełnić

   3. Dla pracujących Emerytów i Rencistów - Oświadczenie o osiąganiu przychodu – ZUS Rw-73. Dokument reguluje otrzymywanie dochodów z pracy, jaki i danego zasiłku. Wypełnione pismo należy wysłać do końca lutego każdego roku – wtedy wysokość świadczeń wypłacanych przez ZUS nie powinna zostać zmniejszona lub zawieszona.

Opisy usług dostępnych w serwisach ePUAP, PUE ZUS, CEIDG oraz obywatel.gov.pl przygotowane w oparciu o informacje w poszczególnych serwisach: ePUAP, PUE ZUS, CEIDG, obywatel.gov.pl, praca.gov.pl, Krajowy Rejestr Karny, Emp@tia, Krajowa Informacja Podatkowa.
 
 

Gdzie skorzystasz z Profilu Zaufanego?
Obsługa reklamacji
Pytania i odpowiedzi

3 kroki do korzystania z Profilu Zaufanego na wybranej stronie internetowej administracji publicznej