e-Tożsamość

To bezpłatny cyfrowy odpowiednik dokumentu tożsamości, który pozwala Ci załatwiać m.in. wybrane sprawy urzędowe przez internet:


 • Potwierdzisz tożsamość przy aktywacji aplikacji mObywatel i uzyskać mDowód
 • Zalogujesz się do serwisu mobywatel.gov.pl, e-Urzędu Skarbowego, czy Internetowego Konta Pacjenta
 • Złożysz jeden z wielu wniosków online
Grafika do linku

1 lutego 2024 r. zmieniamy regulamin świadczenia usług identyfikacji w PKO Banku Polskim.
Szczegóły zmiany i treść regulaminu znajdziesz w zakładce eDokumenty

Więcej o e-Tożsamości

 • e-Tożsamość to środek identyfikacji elektronicznej wydany przez bank. Składa się z zestawu danych, które potwierdzają Twoją tożsamość online. Pozwala Ci to  na korzystanie przez internet z usług, które do tej pory wymagały wizyty w oddziale, punkcie obsługi klienta itp.
 • Każdy dostawca usługi może potrzebować innego zestawu danych – za każdym razem potwierdzasz przekazanie konkretnych danych do wybranego dostawcy
 • W w serwisie internetowym iPKO w sekcji e-Urząd → e-Tożsamość masz dostęp do swojej historii użycia e-Tożsamości u dostawców usług
 • Zyskasz wygodę: jeden login i hasło do wielu usług online, np. operatorów telefonii komórkowej, przychodni zdrowia, itp.
 • Zyskasz bezpieczeństwo: potwierdzisz swoją tożsamość u dostawcy usług za pośrednictwem banku.
 • Zyskasz czas: usługi, które do tej pory wymagały osobistej wizyty u dostawcy usługi (np. PGNiG), staną się dostępne online

3 kroki do e-Tożsamości

1
Po zalogowaniu do serwisu internetowego iPKO przejdź do sekcji e-Urząd i wybierz e-Tożsamość. Upewnij się, że masz w danych banku aktualny numer telefonu komórkowego
2
Sprawdź poprawność danych i zmień je w razie potrzeby
3
Potwierdź utworzenie e-Tożsamości narzędziem autoryzacyjnym

Pytania i odpowiedzi

 • e-Tożsamość to środek identyfikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów prawa Unii Europejskiej, dotyczących identyfikacji elektronicznej i usług zaufania. Bank wydaje klientowi nie więcej niż jeden środek identyfikacji elektronicznej. 

  Usługę identyfikacji elektronicznej może świadczyć wiele różnych podmiotów, nie tylko banki.

 • e-Tożsamość w PKO Banku Polskim mogą założyć nasi pełnoletni Klienci (w serwisie internetowym iPKO), którzy wcześniej potwierdzili tożsamość przy udziale pracownika banku - odwiedzili nasz dowolny oddział lub zawarli umowę za pośrednictwem kuriera.
 • Utworzenie e-Tożsamości jest bezpłatne.
 • Jeżeli nie masz jeszcze e-Tożsamości, utworzymy Ci ją przy okazji korzystania z usługi.

  Możesz też utworzyć e-Tożsamość samodzielnie - zaloguj się do serwisu internetowego banku, przejdź do sekcji e-Urząd i wybierz opcję „Utwórz e-Tożsamość”. Po sprawdzeniu poprawności swoich danych potwierdź operację kodem z narzędzia autoryzacyjnego.
  Bank wydaje środek identyfikacji elektronicznej wyłącznie w ramach świadczonej usługi bankowości elektronicznej w postaci serwisu internetowego.

 • Nie, dostawca usługi otrzyma tylko te dane, na które każdorazowo wyrażasz zgodę korzystając z usługi. Żadne inne dane nie zostaną mu udostępnione, a każde udostępnienie wymaga Twojej zgody.

  Zgoda zawiera informacje, komu udzielasz zgody, w jakim celu oraz jakie dane przekażesz.

 • Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej i danych naszych klientów jest dla nas najwyższym priorytetem. Stosujemy liczne zabezpieczenia, które przy zachowaniu przez klientów podstawowych zasad bezpieczeństwa zapewniają pełną poufność danych. Przypominamy też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu z bankowości elektronicznej
 • Zarówno korzystanie z serwisu internetowego banku, jak i zlecanie w nim wszelkich dyspozycji – w tym utworzenia e-Tożsamości - jest bezpieczne, jeżeli stosujemy się do podstawowych zasad, a także w prawidłowy sposób korzystamy ze wszystkich narzędzi udostępnianych przez bank. W serwisie internetowym iPKO zastosowano sprawdzone procedury i nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Wykorzystywane jest poufne hasło i numer klienta, narzędzia autoryzacji operacji: kartę kodów jednorazowych, kody SMS oraz bezpieczny protokół TLS dla połączeń internetowych. Ważne, aby nie udostępniać nikomu swoich danych logowania, narzędzi autoryzacyjnych. Przypominamy też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu z bankowości elektronicznej
 • Nie, e-Tożsamość każdy klient zakłada sam, potwierdzając jej utworzenie kodem z narzędzia autoryzacyjnego.
 • Tak, bank może unieważnić e-Tożsamość, jeżeli zmienią się Twoje dane lub z innych powodów określonych w regulaminie. W takiej sytuacji, przy próbie potwierdzania tożsamości, możesz ponownie zobaczyć ekran „Utworzenia e-Tożsamości” Utworzenie nowej e-Tożsamości (z innym zestawem danych) będzie bezpłatne, jednak będzie wymagało potwierdzenia kodem z narzędzia autoryzacyjnego.
 • Nie. Do utworzenia e-Tożsamości konieczne jest jedynie poprawne zalogowanie do bankowości elektronicznej, potwierdzenie poprawności danych, a następnie autoryzację  kodem z narzędzia autoryzacji. Jeżeli Twoje dane są nieaktualne, możesz je zmienić przez internet w serwisie iPKO. Nie ma potrzeby przekazywania jakichkolwiek dodatkowych informacji czy dokumentów.