Polityka dywidendowa Banku zakłada intencję stabilnego wypłacania dywidendy w długim terminie wypłat dywidendy, z zachowaniem zasady ostrożnego zarządzania Bankiem i Grupą Kapitałową Banku.
Celem Polityki dywidendowej jest optymalne kształtowanie struktury kapitałowej Banku i Grupy Kapitałowej Banku z uwzględnieniem zwrotu z kapitału i jego kosztu oraz potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem, przy jednoczesnej konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu współczynników adekwatności kapitałowej oraz spełnienia wymogu w zakresie minimalnego poziomu funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji (MREL).
Według treści przyjętej Polityki dywidendowej dodatkowym narzędziem redystrybucji kapitałów jest możliwość nabycia akcji własnych w celu ich umorzenia. Z Polityki dywidendowej wynika, że zgodę na nabycie przez Bank akcji własnych wyraża Walne Zgromadzenie, po uprzedniej akceptacji Rady Nadzorczej, określając warunki nabycia, w tym maksymalną liczbę akcji do nabycia, okres upoważnienia do nabycia akcji, który nie może przekraczać pięciu lat oraz maksymalną i minimalną wysokość zapłaty za nabywane akcje, jeżeli nabycie następuje odpłatnie. Nabycie akcji własnych w celu umorzenia w każdym przypadku wymaga uzyskania przez Bank uprzedniej zgody Komisji Nadzoru Finansowego. Realizacja nabycia akcji własnych może być dokonywana również w sytuacji, w której wartość księgowa akcji jest niższa niż ich aktualna cena rynkowa.
Warunki wypłaty przez Bank dywidendy zostały dostosowane do wymogów określonych przez KNF w Rekomendacji Z. Wymogi te mają również odpowiednio zastosowanie do skupu przez Bank akcji własnych.
1) Zgodnie z decyzją ZWZ kwotę 1 629 138 013,50 zł przeznaczono na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy, w tym dywidendy zaliczkowej
2) Strata powstała w wyniku zmian w metodyce oceny i w kwantyfikacji ryzyka prawnego związanego z zamiarem podpisywania przez PKO Bank Polski S.A. ugód z konsumentami, którzy zawarli z PKO Bankiem Polskim S.A. umowy kredytu lub pożyczki zabezpieczone hipotecznie indeksowane do walut obcych lub denominowane w walutach obcych i utworzenia funduszu specjalnego z przeznaczeniem na pokrycie szczególnych strat bilansowych, które powstaną w następstwie rozpoznania skutków finansowych ugód z konsumentami
3) Zysk netto do podziału obejmuje zysk netto za 2014 rok (3 079 471 tys. PLN) oraz niepodzielony zysk z lat ubiegłych (132 793 tys. PLN)
4) Zysk netto do podziału obejmuje zysk netto za 2013 rok (3 233 762 tys. PLN) oraz niepodzieloną stratę z lat ubiegłych (-271 242 tys. PLN)
5) Zysk netto do podziału obejmuje zysk netto za 2012 rok (3 592 617 tys. PLN) oraz oraz niepodzielony zysk z lat ubiegłych (88 533 tys. PLN)
Źródło: Raporty bieżące PKO Banku Polskiego S.A.
