2020-06-08

Nie każdy przedsiębiorca w swoim portfelu znajdzie taki zasób gotówki, który pozwoli mu na bezpieczne zrealizowanie inwestycji związanych z rozwojem własnej firmy. Na szczęście z pomocą przychodzą przeznaczone do tego instrumenty finansowe. Dzięki nim twoja firma nie zostanie w tyle za konkurencją.

Instrumenty finansowe

Jeśli zastanawiasz się nad pozyskaniem dodatkowych środków finansowych dla swojej firmy, zapewne pierwszą rzeczą, która wpadnie ci do głowy, będzie hasło kredyt. I już na tym etapie mogą pojawić się pierwsze problemy. No bo skąd wiadomo, który kredyt będzie odpowiedni do sfinansowania bieżących wydatków przedsiębiorstwa, a który pomoże ci wybudować nową halę produkcyjną czy przeprowadzić remont swojej siedziby?

W dalszej części artykułu spróbujemy rozwiać wszystkie twoje wątpliwości dotyczące poszczególnych produktów bankowych.

Dla kogo kredyt obrotowy?

To podstawowe i raczej łatwe do uzyskania rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą dodatkowo wzmocnić finansowanie bieżących wydatków swojej firmy. Jak to działa? Po podpisaniu umowy kredytowej po prostu otrzymasz jednorazową pożyczkę, której kapitał i odsetki będziesz spłacać z każdą kolejną ratą.

Kredyt obrotowy może również funkcjonować w formie odnawialnej linii kredytowej w rachunku bieżącym. Dzięki takiemu rozwiązaniu dodatkowe środki, które zostały ci przyznane, możesz wykorzystać na pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Z kolei każdorazowa spłata zaciągniętego zobowiązania uruchamia możliwość ponownego skorzystania z debetu.

Która wersja kredytu obrotowego będzie w twoim przypadku bardziej korzystna? O szczegółach najlepiej porozmawiać z doradcą klienta w banku i odnaleźć ofertę najbardziej dostosowaną do twoich indywidualnych potrzeb.

Masz gotówkę? Pamiętaj o płynności

Podstawową formą finansowania wydatków oraz inwestycji w firmie jest wykorzystanie środków własnych. Choć może się wydawać, że jest to najprostsze rozwiązanie, wiąże się ono z pewnym ryzykiem. Często bowiem przedsiębiorcy, decydując się na konkretną inwestycję, zapominają o konieczności zapewnienia dodatkowych środków na bieżącą działalności firmy.

Może się bowiem okazać, że środki obrotowe, które są niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa, zostaną tak mocno uszczuplone, że firma zacznie mieć problemy z płynnością finansową.

Jak pokazuje jednak praktyka, wielu przedsiębiorców nie chce ruszać rezerw gotówki, traktując ich je jako tzw. miękką poduszkę na wypadek wystąpienia małego kryzysu w firmie.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny to jeden z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców kredytów. Warto jednak podkreślić, że może on zostać wykorzystany tylko w stosunku do konkretnego przedmiotu finansowania.

Do czego zatem wykorzystasz kredyt inwestycyjny? Możesz zakupić specjalistyczne maszyny do twojego zakładu, uzupełnić flotę pojazdów czy sfinansować zakup nieruchomości przeznaczonej do działalności firmy. Co więcej, również sama budowa budynków niezbędnych do funkcjonowania twojego przedsiębiorstwa może być pokryta ze środków przyznanych ci przez bank.

O czym należy jednak pamiętać przed samym rozpoczęciem ubiegania się o kredyt inwestycyjny?

– Najistotniejszym elementem jest właściwa, rzetelna wycena inwestycji. Warto także pokusić się o wyliczenie korzyści jakie przyniesie zrealizowanie inwestycji w naszym przedsiębiorstwie w przyszłości. Przy większych inwestycjach, powyżej 1 mln zł, niezbędne będzie zobrazowanie ich w dodatkowej dokumentacji (prognozach finansowych), którą należy dołączyć do wniosku kredytowego składanego w banku – wyjaśnia Arkadiusz Michalak z PKO Banku Polskiego.

Faktoring

Receptą na problemy z płynnością finansową w przedsiębiorstwie mogą być także bardziej  zaawansowane produkty bankowe, takie jak faktoring. W ramach tej usługi - przedsiębiorstwo otrzymuje od faktora (PKO Faktoring) pieniądze za wystawioną fakturę zdecydowanie szybciej aniżeli przed terminem płatności od kontrahenta.

W niektórych wariantach faktor może też na siebie wziąć odpowiedzialność za nieterminową zapłatę przez kontrahenta. Czym charakteryzuje się faktoring i dlaczego warto z niego skorzystać w przypadku braku gotówki?

– Na pierwszy rzut oka faktoring może okazać się dla klientów banku trudniejszym produktem niż kredyt obrotowy . Jego bezpieczny charakter powoduje natomiast nie tylko lepsze spojrzenie banków na finanse firmy, ale również pozwala spać spokojnie właścicielom przedsiębiorstw, którzy przejmują się długimi terminami płatności. Dużą zaletą faktoringu jest fakt, że produkt ten jest dedykowany dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają majątku trwałego lub mają problem z ustanowieniem zabezpieczenia dla tego typu finansowania  – wskazuje  Grzegorz Kuźlak z PKO Banku Polskiego.

Eksperci rekomendują skorzystanie z faktoringu firmom, które mają kontrakty z dużymi lub stałymi kontrahentami. Kwoty należności zamrożone w fakturach z odległymi terminami płatności mogą sięgać nawet milionów złotych, co często może być istotnym ograniczeniem w sprawnym funkcjonowaniu firm .

Leasing

Kolejnym produktem wspomagającym firmowe inwestycje jest leasing. Przedsiębiorcy najczęściej kojarzą go z uzupełnianiem samochodowej floty. Katalog  rzeczy, które mogą być współfinansowane właśnie w ten sposób, jest jednak znacznie szerszy : to także maszyny niezbędne na hali produkcyjnej, sprzęt medyczny czy nawet sprzęt komputerowy.

– PKO Leasing ma do dyspozycji wszystkie formy leasingu. Usługi są stale poszerzane poprzez wprowadzanie możliwości leasingowania coraz to nowych przedmiotów, nawet o niewielkiej wartości, takie jak np. komputery czy serwery, wyposażenie biur. Rozwiązanie to okazuje się niezwykle pomocne i pozwala na optymalizację  kosztów prowadzonej działalność i – wskazuje Grzegorz Kuźlak.

Gwarancja

Także ten produkt bankowy może okazać się niezbędny przy przeprowadzaniu inwestycji. Wyróżnić można kilka rodzajów gwarancji, lecz z perspektywy przedsiębiorcy kluczowa będzie gwarancja zwrotu zaliczki, gwarancja najmu czy gwarancja dobrego wykonania kontraktu.

– Rozwiązaniem, jakie proponuje PKO Bank Polski, jest skorzystanie z Limitu Kredytowego Wielocelowego bądź limitu gwarancyjnego. W skład tego pierwszego wchodzi limit kredytowy, limit gwarancyjny i limit na akredytywy. Wszystko to może zostać zabezpieczone np. hipoteką i traktowane jak jeden wspólny limit – wyjaśnia Arkadiusz Michalak.

Zatrzymajmy się na chwilę przy wspomnianej akredytywie. Może być ona również używana jako produkt zabezpieczający transakcję zakupu danego składnika majątku. Co więcej, akredytywa zapewnia również źródło zapłaty dla kontrahenta i właśnie z tego powodu jest chętnie stosowana przy zakupach inwestycyjnych z zagranicy.

Przy okazji gwarancji warto również zaznaczyć, że ostatnio Bank Gospodarstwa Krajowego wyszedł naprzeciw małym i średnim przedsiębiorcom, zmieniając sposób udzielania gwarancji de minimis.

Rachunek powierniczy (rachunek escrow)

To rozwiązanie bardzo zbliżone do akredytywy, lecz działające jedynie na terenie Polski. Podpisywane trójstronnie umowy rachunku pomiędzy kontrahentami i bankiem służą do zabezpieczenia interesów stron, np. płatności za towar czy usługę. Bank w tym przypadku jest tylko powiernikiem i wykonawcą płatności zawartych w umowie.

Jakie korzyści otrzymujesz dzięki rachunkowi powierniczemu? Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Gwarantuje je bowiem partner, którym jest bank. Wykonuje on bowiem zapisane w umowie czynności na podstawie ustalonych w umowie dokumentów.

Jak się okazuje, przedsiębiorcy mają do wyboru sporo instrumentów, dzięki którym mogą sprawnie przeprowadzać działania inwestycyjne związane z rozwojem firmy. Który produkt będzie najlepszy dla ciebie? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, bankowi doradcy rozwieją wszystkie twoje wątpliwości.

Chcesz porozmawiać o biznesie? Zostaw swój numer, a oddzwoni nasz doradca

Kontakt

 

Informację zawarte na stronie mają charakter informacyjny, reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego, usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia usług doradztwa podatkowego ani pomocy prawnej.