MDR (z ang. Mandatory Disclosure Rules) – obowiązki informowania organów podatkowych przez Bank o schematach podatkowych klientów i kontrahentów
Obowiązki MDR zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193).
Ordynacja podatkowa została zmieniona, dlatego że do polskiego prawa weszły przepisy Dyrektywy Rady (UE) 2018/822 z 25 maja 2018 r.
Stosujemy się do obowiązków raportowania schematów podatkowych MDR od 1 stycznia 2019 r
Ważne
Aby prawidłowo wypełniać obowiązki w zakresie MDR, możemy kontaktować się indywidualnie z klientami i kontrahentami – żeby poinformować ich o wypełnieniu obowiązków lub uzyskać dodatkowe informacje.
Przepisy wymagają od nas należytej staranności nie tylko w relacji z organami podatkowymi, lecz również z wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w daną transakcję. Regulacje dotyczą wszystkich stron, które uczestniczą w transakcjach.
Więcej informacji
Pełną treść Ordynacji podatkowej, w której znajdują się przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (dział III rozdział 11a Ustawy), znajdziesz na stronie: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001325/U/D20201325Lj.pdf
Ministerstwo Finansów opublikowało także objaśnienia o schematach podatkowych (MDR): https://www.podatki.gov.pl/mdr/objasnienia-podatkowe-mdr/
FAQ – Często zadawane pytania wraz z odpowiedziami z zakresu raportowania MDR
Co kryje się pod pojęciem raportowania schematów podatkowych (w skrócie MDR)?
To ustawowy obowiązek informowania organów administracji podatkowej o schematach podatkowych, nałożony na banki oraz innych podatników od 1 stycznia 2019 r.
Jaki akt prawny nakłada obowiązek raportowania?
Obowiązek raportowania schematów podatkowych nakładają przepisy działu III rozdziału 11a ustawy Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 111 ze zm.).
Od kiedy obowiązuje konieczność raportowania?
Przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych weszły w życie 1 stycznia 2019 r.
Obowiązek raportowania schematów podatkowych dotyczy też innych przypadków – jeśli schemat podatkowy (pierwsza czynność z nim związana) rozpoczął się:
- po 25 czerwca 2018 r. – schematy podatkowe transgraniczne
- po 1 listopada 2018 r. – schematy podatkowe inne niż transgraniczne
Jaki jest cel raportowania?
Schematy podatkowe raportuje się po to, aby administracja skarbowa miała informacje o zdarzeniach i transakcjach, przy których zachodzi zwiększone ryzyko agresywnej optymalizacji podatkowej lub naruszenia innych przepisów podatkowych.
Raportowane przez podatników informacje służą również celom statystycznym. Organy podatkowe wykorzystują je także do poprawy jakości systemu podatkowego.
Kto raportuje transakcje?
Transakcje raportuje zarówno bank, jak i jego klienci. Jeżeli będziemy musieli zaraportować którąś z Twoich transakcji, poinformujemy Cię o tym – w przypadkach przewidzianych w Ordynacji podatkowej.
Jakie transakcje się raportuje? Czy raportowane będą wyłącznie działania, które są agresywną optymalizacją podatkową?
Raportowanie dotyczy zarówno agresywnego planowania podatkowego, jak i korzystania z ulg oraz preferencji przewidzianych w przepisach podatkowych. Raportowaniu podlegają jedynie te transakcje, które spełniają przesłanki z Ordynacji podatkowej.
Jakie obowiązki w związku z MDR mam jako klient?
Jeśli w zakresie współpracy z bankiem zidentyfikujesz transakcję jako schemat podatkowy, poinformuj o tym pracownika banku.
Czy bank będzie prosił klientów o udzielenie dodatkowych wyjaśnień lub złożenie dodatkowych dokumentów?
Tak, jeśli zauważymy przesłanki dotyczące schematu podatkowego, możemy wymagać od Ciebie dodatkowych dokumentów lub oświadczeń.
Co to jest NSP i NZSPT?
NSP to numer schematu podatkowego, który nadaje Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
NZSPT to numer zgłoszenia schematu podatkowego transgranicznego, który nadaje Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Czy bank jest zobowiązany do zachowania tajemnicy?
Przy stosowaniu przepisów MDR jesteśmy zobowiązani do zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej, w szczególności przez przepisy określone w:
- Prawie bankowym
- ustawie o obrocie instrumentami finansowymi
- ustawie o doradztwie podatkowym
- ustawie o radcach prawnych
- Prawie o adwokaturze
- ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Nie przekażemy Twoich danych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, jeśli wcześniej nie zwolnisz nas z zachowania tajemnicy zawodowej (np. bankowej).
Czy organy skarbowe mogą wyciągnąć wobec klienta konsekwencje na podstawie przekazanych informacji?
Obowiązek przekazania informacji o schemacie podatkowym wynika wprost z przepisów działu III rozdziału 11a ustawy Ordynacja podatkowa i jest obowiązkiem sprawozdawczym.
Samo przekazanie informacji o schemacie podatkowym nie powinno mieć negatywnych konsekwencji dla podatnika. Jednak informacje przekazane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej mogą być potencjalnie wykorzystane np. do wytypowania do kontroli podatkowej.