Kupuj bezpiecznie w internecie

Podczas zakupów online pamiętaj, że nie każda oferta jest uczciwa. Możesz trafić na stronę www, która wyglądem będzie przypominać stronę banku, firmy kurierskiej, operatora płatności czy sklepu internetowego. Celem takich stron jest wyłudzanie Twoich danych osobowych, danych kart płatniczych i dostępowych do bankowości elektronicznej.


Nasze wskazówki

  • Certyfikat ten umożliwia szyfrowanie danych podczas transmisji z serwerem. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że Twoje dane przedostaną się w ręce cyberprzestępców. Sprawdź też, czy certyfikat bezpieczeństwa jest prawidłowy. Kliknij kłódkę, znajdującą się obok paska adresu. Następnie kliknij strzałkę, znajdującą się obok przycisku: Zabezpieczone połączenie. Wybierz przycisk: Więcej informacji, znajdujący się na dole rozwijanego menu. W wyświetlonym oknie kliknij przycisk: Bezpieczeństwo, a następnie wybierz przycisk: Wyświetl certyfikat.

  • Użycie tych samych danych dostępowych do różnych sklepów zwiększa ryzyko włamania się np.  do Twojej bankowości elektronicznej, dlatego twórz różne i skomplikowane hasła, trudne do odgadnięcia dla innych. Pamiętaj o użyciu małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych: `!@#$%^&* () _+-={} []:; ’,.<>?. Hasło nie może mieć polskich liter (np. ł, ś).

  • Przed zamówieniem w sklepie, którego nie znasz, zweryfikuj jego autentyczność. Sprawdź opinie w sieci. Twoją czujność powinno wzbudzić istnienie tylko pozytywnych opinii na temat sklepu lub brak komentarzy. Sprawdź, czy na stronie sklepu są podane dane kontaktowe oraz NIP, REGON, VAT lub KRS. Jeśli tak, dane te zweryfikuj w krajowym rejestrze. Sprzedawca lub sklep, który nie podaje tych informacji, powinien wzbudzić Twoje podejrzenia.

  • W internecie nie ma dwóch stron o takim samym adresie. Fałszywa strona zawsze będzie się czymś różnić. Może to być np. kropka umieszczona pod lub nad literą albo dodatkowa litera w adresie np. www.ipkoo.pl

  • Nie kupuj korzystając z publicznych, niezabezpieczonych Wi-Fi ani na urządzeniach publicznie dostępnych np. w kafejkach, hotelach. Ogólnodostępna sieć Wi-Fi mogła być też utworzona przez oszustów, którzy dzięki niezabezpieczonemu połączeniu mogą szybko dostać się do Twojego telefonu i wykraść wrażliwe dane.

  • Wiarygodne sklepy internetowe umożliwiają różne sposoby płatności, m.in.: kartą, przelewem, BLIKIEM lub przy odbiorze. Bądź czujny, gdy sprzedawca oferuje tylko jedną metodę płatności i oczekuje zapłaty z góry.

  • Znajdziesz w nim swoje prawa i zasady: zakupu, zwrotu produktów lub ewentualnych reklamacji. Poznaj regulamin, a unikniesz nieporozumień.

  • Żaden sprzedawca nie potrzebuje Twojego numeru PESEL, daty urodzenia, nazwiska panieńskiego matki itp. W celu realizacji zamówienia powinno wystarczyć tylko Twoje imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail.

  • Program antywirusowy może pomóc ochronić Cię przed niektórymi atakami, pamiętaj jednak, że trzeba go systematycznie aktualizować. 

  • Uważaj na podejrzane linki, z literówką czy inną końcówką domeny, które możesz znaleźć w swojej skrzynce odbiorczej. Takie linki mogą kierować do fałszywych stron, które do złudzenia przypominają prawdziwe sklepy online.

  • Bądź ostrożny i uważnie przeczytaj SMS lub powiadomienie autoryzacyjne przed potwierdzeniem transakcji, w szczególności: kwotę i rodzaj operacji oraz numer konta do przelewu.