Aneksy dot. kredytu hipotecznego – plan awaryjny
W Unii Europejskiej obowiązuje rozporządzenie BMR ? Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 [zmienione Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/168 z dnia 10 lutego 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2016/1011 w odniesieniu do wyłączenia dotyczącego niektórych walutowych wskaźników referencyjnych spot państw trzecich i wyznaczenia zamienników niektórych wskaźników referencyjnych, których opracowywania się zaprzestaje oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 648/2012], które w art. 28 ust. 2 nakazuje instytucjom, które stosują wskaźniki referencyjne, żeby plany określające działania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego znalazły odzwierciedlenie w umowach z klientami. , które dotyczy wskaźników referencyjnych.
Zgodnie z art. 28 ust. 2 tego rozporządzenia plany określające działania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego powinny być odzwierciedlone w umowach z klientami. Zapis ten dot. instytucji, które stosują wskaźniki referencyjne, czyli także naszego banku.
Co to oznacza?
Klientom, którzy nie mają takich zapisów w umowie, proponujemy podpisanie bezpłatnego aneksu do umowy kredytu hipotecznego ? Przez kredyt hipoteczny rozumiemy również pożyczkę hipoteczną, a przez umowę kredytu hipotecznego – również umowę pożyczki hipotecznej. . Aneks wprowadza „Sposób postępowania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego", który określa, jakie działania podejmiemy, jeśli wskaźnik referencyjny przestanie być opracowywany albo zostanie istotnie zmieniony przez jego administratora. To ważne, bo od wskaźnika referencyjnego (np. WIBOR, SARON, EURIBOR) zależy wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego.
Jeśli podpiszesz aneks
to „Sposób postępowania…” stanie się integralną częścią Twojej umowy.
Jeśli nie zdecydujesz się na podpisanie aneksu
to gdy wskaźnik nie będzie opracowywany i publikowany przez administratora wskaźnika referencyjnego oraz gdy powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie wskażą zamiennika wskaźnika referencyjnego – oprocentowanie Twojego kredytu ustalimy na podstawie ostatniego dostępnego notowania dotychczasowego wskaźnika referencyjnego i marży ustalonej w zawartej z Tobą umowie kredytu.
W takim przypadku umożliwiamy też przedterminową spłatę kredytu bez dodatkowych opłat.
Jak podpisać aneks?
Jak podpisać aneks?
- 1
Online w serwisie iPKO
Zaloguj się do serwisu iPKO
- 2
W oddziale banku
Jeśli nie masz dostępu do iPKO, możesz zadzwonić do oddziału banku i umówić się na podpisanie aneksu w placówce. Znajdź najbliższą placówkę
Pytania i odpowiedzi
Czego dotyczy aneks dot. planu awaryjnego?
Aneks dot. planu awaryjnego to dokument, który wprowadza do umowy kredytu zapisy dotyczące działań banku na wypadek istotnej zmiany lub zaprzestania publikacji wskaźnika referencyjnego, tj. wprowadza do umowy kredytu „Sposób postępowania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego” obowiązujący w banku, tzw. plan awaryjny.
W ,,Sposobie postępowania…” określamy, co zrobimy, jeśli wskaźnik referencyjny przestanie być opracowywany albo zostanie istotnie zmieniony przez jego administratora. Od wskaźnika referencyjnego (np. WIBOR, SARON, EURIBOR) zależy wysokość oprocentowania Twojego kredytu.
Dlaczego bank wysłał mi aneks dot. planu awaryjnego?
W Unii Europejskiej obowiązuje rozporządzenie BMR ? Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1011 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie indeksów stosowanych jako wskaźniki referencyjne w instrumentach finansowych i umowach finansowych lub do pomiaru wyników funduszy inwestycyjnych i zmieniające dyrektywy 2008/48/WE i 2014/17/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 596/2014 [zmienione Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/168 z dnia 10 lutego 2021 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) 2016/1011 w odniesieniu do wyłączenia dotyczącego niektórych walutowych wskaźników referencyjnych spot państw trzecich i wyznaczenia zamienników niektórych wskaźników referencyjnych, których opracowywania się zaprzestaje oraz w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 648/2012], które w art. 28 ust. 2 nakazuje instytucjom, które stosują wskaźniki referencyjne, żeby plany określające działania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego znalazły odzwierciedlenie w umowach z klientami. , które dotyczy wskaźników referencyjnych. Zgodnie z art. 28 ust. 2 tego rozporządzenia plany określające działania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego powinny być odzwierciedlone w umowach z klientami.
Podpisanie aneksu pozwoli Ci uregulować w umowie kredytu sposób postępowania banku w przypadku zajścia zdarzenia określonego w planie awaryjnym. Jeśli wystąpi zdarzenie przewidziane w planie awaryjnym, postąpimy zgodnie z zapisami Twojej umowy.
Czy muszę podpisać aneks dot. planu awaryjnego?
Podpisanie aneksu jest dobrowolne.
Co mi da podpisanie aneksu dot. planu awaryjnego?
Podpisanie aneksu, który wprowadza „Sposób postępowania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego”, ma zagwarantować Ci standard postępowania banku w tych sytuacjach. Aneks uzupełnia zapisy umowy, które są wiążące dla obu stron.
Co się zmieni w umowie po podpisaniu aneksu dot. planu awaryjnego?
Aneks wprowadzi do umowy kredytu sposób postępowania w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego. Jeżeli nie zajdzie zdarzenie opisane w Sposobie postępowania, aneks nie wpłynie na obsługę Twojego kredytu. Marża i inne warunki umowy nie zmienią się.
Jeśli podpiszesz aneks, to „Sposób postępowania…” stanie się integralną częścią Twojej umowy.
Co się stanie, jeśli nie podpiszę aneksu?
Jeśli nie zdecydujesz się na podpisanie aneksu, to gdy wskaźnik nie będzie opracowywany i publikowany przez administratora wskaźnika referencyjnego oraz gdy powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie wskażą zamiennika wskaźnika referencyjnego – oprocentowanie Twojego kredytu ustalimy na podstawie ostatniego dostępnego notowania dotychczasowego wskaźnika referencyjnego i marży ustalonej w zawartej z Tobą umowie kredytu.
Umożliwimy też przedterminową spłatę kredytu bez dodatkowych opłat.
Jak zmieni się oprocentowanie kredytu po podpisaniu aneksu?
Zawarcie aneksu nie wpływa na wysokość raty kredytu hipotecznego do momentu wystąpienia zdarzeń opisanych w „Sposobie postępowania…”. Aneks, który proponujemy, określa sposób postępowania na wypadek, gdyby wskaźnik referencyjny określony w Twojej umowie uległ istotnej zmianie w stosowanej przez administratora metodzie wyznaczania wskaźnika lub przestał być publikowany.
Zmiana może spowodować zarówno spadek wysokości rat, jak i ich wzrost. Jeśli wystąpią te zdarzenia, to wysokość rat może, ale nie musi się zmienić.
Raty kredytu spłacasz tak jak dotychczas, zgodnie z zawiadomieniem o wysokości raty, które od nas otrzymujesz.
Czy zmieni się marża mojego kredytu po podpisaniu aneksu?
Marża kredytu nie zmieni się w związku z zawarciem aneksu ani w przypadku istotnej zmiany lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Jak zmieni się rata kredytu po podpisaniu aneksu?
Jeśli wystąpią zdarzenia, które opisujemy w „Sposobie postępowania…”, to wysokość rat może, ale nie musi się zmienić. Zmiana może spowodować zarówno spadek wysokości rat, jak i ich wzrost.
Jaki wskaźnik będzie użyty do wyliczenia oprocentowania, jeśli podpiszę aneks?
Gdy wskaźnik referencyjny nie będzie opracowywany i publikowany – zastosujemy inny dostępny wskaźnik referencyjny według kolejności określonej w „Sposobie postępowania…”, np. w przypadku WIBOR będzie to:
- wskaźnik wskazany w powszechnie obowiązujących przepisach prawa lub wskazany przez właściwy organ administracji publicznej,
- wskaźnik wskazany np. przez Komisję Nadzoru Finansowego („KNF”), Narodowy Bank Polski („NBP”) lub dotychczasowego administratora,
- stopa referencyjna NBP.
Aby ograniczyć zmianę oprocentowania w takiej sytuacji stosuje się korektę spreadu. Dla dwóch pierwszych podpunktów taką korektę może określić podmiot, który wskazuje wskaźnik. Dla ostatniego podpunktu korektę wyznacza bank. Szczegółowe zasady naliczania korekty znajdziesz w „Sposobie postępowania…”.
Jak mogę podpisać aneks dot. planu awaryjnego?
Aneks możesz podpisać:
- online - jeśli wszyscy kredytobiorcy mają dostęp do iPKO (przejdź do Moje sprawy –> Wnioski i umowy -> Umowy i potwierdzenia –> Aneks - kredyt hipoteczny)
- w oddziale
Za podpisanie aneksu nic nie zapłacisz.
Kto musi podpisać aneks?
Podpisanie aneksu jest dobrowolne. Aneks, aby był uznany za zawarty, muszą podpisać wszyscy kredytobiorcy i bank.
Od kiedy aneks będzie obowiązywał?
Aneks obowiązuje od momentu podpisania przez obie strony tj. zarówno przez wszystkich współkredytobiorców, jak i bank.
Ile zapłacę za podpisanie aneksu dot. planu awaryjnego?
Za aneks nic nie zapłacisz.
Czy wszyscy współkredytobiorcy muszą podpisać aneks?
Aneks, aby był uznany za zawarty, muszą podpisać wszyscy kredytobiorcy i bank.
Czy aneks może być podpisany przez pełnomocnika?
Tak, jeśli ma odpowiednie pełnomocnictwo.
Czy przy podpisywaniu aneksu muszą być obecni wszyscy kredytobiorcy?
Aneks muszą podpisać wszyscy kredytobiorcy. Mogą to zrobić w iPKO (jeśli wszyscy kredytobiorcy mają dostęp do iPKO) albo w oddziale banku.
Czy jedna osoba może podpisać aneks w iPKO, a inna w oddziale?
Wszyscy kredytobiorcy muszą podpisać aneks w ten sam sposób.
Czy wszyscy kredytobiorcy muszą przyjść jednocześnie do oddziału?
Wszyscy kredytobiorcy muszą podpisać aneks w tym samym dniu.
Czy mogę nie zgodzić się na podpisanie aneksu?
Podpisanie aneksu jest dobrowolne.
Jeśli nie zdecydujesz się na podpisanie aneksu, to gdy wskaźnik nie będzie opracowywany i publikowany przez administratora wskaźnika referencyjnego oraz gdy powszechnie obowiązujące przepisy prawa nie wskażą zamiennika wskaźnika referencyjnego – oprocentowanie Twojego kredytu ustalimy na podstawie ostatniego dostępnego notowania dotychczasowego wskaźnika referencyjnego i marży ustalonej w zawartej z Tobą umowie kredytu.
Umożliwimy też przedterminową spłatę kredytu bez dodatkowych opłat.
Co to jest wskaźnik referencyjny?
Wskaźnik referencyjny np. WIBOR, SARON, EURIBOR służy do ustalania m.in. oprocentowania zmiennego produktów kredytowych.
Kto ustala wskaźnik referencyjny?
Wskaźnik referencyjny jest ustalany przez administratora wskaźnika referencyjnego. Np. administratorem wskaźnika WIBOR jest GPW Benchmark S.A.
Kim jest administrator i jaka jest rola administratorów wskaźników referencyjnych?
Administrator wskaźnika referencyjnego jest niezależny od banków i innych instytucji finansowych. Jego działalność nadzoruje właściwy organ nadzoru finansowego. Administrator jest zobowiązany publikować sposób w jaki wyznacza wskaźnik oraz jego bieżącą wartość. Administrator wskaźnika wyznacza wskaźnik zgodnie z opracowaną przez siebie metodą i na zasadach wynikających z przepisów prawa.
W Polsce zgody na opracowywanie w Polsce wskaźników referencyjnych stóp procentowych, w tym WIBOR udziela KNF.
Na przykład administratorem wskaźnika WIBOR, pod nadzorem KNF, jest GPW Benchmark S.A. Wydanie przez KNF zezwolenia dla GPW Benchmark S.A. oznacza, że organ nadzoru finansowego uznał proces wyznaczania wskaźnika referencyjnego WIBOR za zgodny z wymogami rozporządzenia BMR.
Na stronie GPW Benchmark znajdziesz szczegóły dotyczące WIBOR, w tym:
- bieżące i archiwalne wartości tego wskaźnika,
- opis metody jego opracowywania oraz
- procedury przyjmowania i rozpatrywania skarg dotyczących procesu jego wyznaczania.
Co oznacza określenie istotna zmiana wskaźnika referencyjnego? Co może być taką zmianą?
Za istotną zmianę wskaźnika referencyjnego uznaje się zmianę, która zgodnie z art. 13 ust. 1 lit. c rozporządzenia BMR została uznana przez administratora wskaźnika referencyjnego za istotną zmianę w stosowanej metodzie wyznaczania wskaźnika.
Czym jest zaprzestanie opracowywania wskaźnika?
Za zaprzestanie opracowywania wskaźnika referencyjnego uznaje się sytuację, w której zgodnie z art. 28 rozporządzenia BMR administrator wskaźnika referencyjnego zaprzestał lub zaprzestanie na stałe opracowywać i publikować dany wskaźnik referencyjny.
Jeśli mam kredyt ze stałym oprocentowaniem, kiedy będę podpisywać aneks? Teraz czy pod koniec 5-letniego okresu?
Aneks możesz podpisać także w trakcie 5-letniego okresu obowiązywania stałej stopy.
Powyższe informacje są aktualne na dzień ich publikacji.
Informacje mają charakter ogólny. Bank postąpi zgodnie z obowiązującymi w danym momencie przepisami prawa i zgodnie z zawartą z klientem umową kredytu.