"O" jak oszczędzanie

Oszczędzać możemy na dwa sposoby: po pierwsze odkładając część naszych dochodów i wpłacając je na przykład na oprocentowane konto oszczędnościowe. Po drugie – ograniczając wydatki. Jeśli w codziennym życiu będziemy starali się ponosić jak najniższe koszty funkcjonowania (np. poprzez wyłączanie światła, gdy nie jest potrzebne, oszczędzanie wody podczas mycia, korzystanie z różnych promocji i obniżek podczas zakupów), wówczas w portfelu pozostanie więcej środków, które będzie można wpłacić na konto. Te dwa sposoby można ze sobą połączyć  i stosować równocześnie.

Oszczędzanie jest naprawdę proste. Przyjrzyjmy się temu, ile i na co wydajemy i zastanówmy się, z czego moglibyśmy zrezygnować. Postarajmy się wytłumaczyć naszym dzieciom, dlaczego warto oszczędzać od najmłodszych lat. Można nawet z nimi bawić się w wymyślanie sposobów oszczędzania.

Aby taka zabawa miała wymierny rezultat, sprawdźmy na początek różne popularne sposoby oszczędzania na co dzień. Poniżej znajduje się kilka z nich.

Gaśmy światło

Energia elektryczna jest nam niezbędna do funkcjonowania, ale nie oznacza to, że musimy mieć włączone wszystkie urządzenia i zapalone światło w każdym pomieszczeniu. Pamiętajmy, że gdy nie ładujemy telefonu komórkowego, ale ładowarka jest w kontakcie – też pobiera trochę prądu (tak samo telewizor, gdy jest w stanie czuwania). Używajmy energooszczędnych żarówek, wtedy zmniejszymy pobór prądu. Gdy kupujemy sprzęt elektroniczny lub AGD – zwracajmy uwagę na etykiety energetyczne: w skali od A do G, klasa A oznacza, że urządzenie jest najbardziej efektywne (najwyższa klasa to A+++).

Nie marnujmy wody

Za wodę bieżącą się płaci – jeśli będziemy oszczędniej korzystać z wody podczas mycia czy zmywania, w ciągu roku możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Domowe posiłki są tańsze

Koszty przygotowania posiłków w domu zawsze okażą się bez porównania niższe niż kwoty wydawane na jedzenie w barach i restauracjach. Ponieważ przez większą część czasu w dni robocze przebywamy poza domem, różnica w kosztach nawet w skali miesiąca może być znacząca. W ostateczności można wziąć kanapki, a ciepły posiłek zjeść po powrocie do domu.

Negocjujmy ceny

Sprzedawcy zawsze zależy na sprzedaży towaru lub usługi. W wielu przypadkach cenę można negocjować. Dobrym miejscem do negocjowania są platformy sprzedaży w internecie – tu na aukcji możemy zaproponować cenę, na którą nas stać. Warto zaglądać do takich serwisów.

Szukajmy promocji i obniżek

W sklepach można coraz częściej skorzystać z różnorodnych obniżek cen, czy też promocji (np. płacisz za dwa produkty, a trzeci otrzymujesz gratis). Warto zastanowić się, jakie produkty możemy przechować dłużej (np. środki czystości) i kupić dodatkowe opakowanie na zapas, oszczędzając kwotę, którą za nie zapłacilibyśmy bez promocji. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest kupować zimowe ubrania na przełomie zimy i wiosny, zaś letnie na przełomie lata i jesieni, podczas wyprzedaży posezonowych. Oczywiście, podejście do takich zakupów powinno być racjonalne, a my powinniśmy brać pod uwagę nasze rzeczywiste potrzeby – nie dajmy się skusić na przedmioty nam zbędne, ulegając myśli „a nuż się przyda…”. Na tyle, na ile to możliwe i rozsądne, korzystajmy z wyprzedaży, powiększając w ten sposób pulę oszczędności w naszym domowym budżecie.

Punkty lojalnościowe

Ciekawym przykładem oszczędzania są punkty, które możemy otrzymać za zakupy zrobione w konkretnych miejscach. Skoro regularnie wydajemy pieniądze na nasze codzienne potrzeby, spróbujmy kupować tam, gdzie sklep przyzna nam w zamian punkty, które bądź obniżą koszt następnych zakupów, bądź pozwolą zdobyć jakąś nagrodę rzeczową, która przyda nam się w domu (np. czajnik, żelazko, itp.).

Ograniczmy rozrywki i przekąski

Czy próbowaliście policzyć, ile wydajecie na przekąski i rozrywkę? Warto zrobić zestawienie – może się okazać, że to całkiem spora kwota.

Wpłacajmy na konto

Zaoszczędzoną kwotę warto pomnożyć, wpłacając ją na oprocentowane konto oszczędnościowe w banku. Pamiętajmy – pieniądze powinny pracować, przynosząc nam dodatkowy zysk i powiększając nasze oszczędności!