Korzystanie z Internetu może wiązać się z niebezpieczeństwem zainstalowania w naszym komputerze: wirusów, koni trojańskich czy programów szpiegowskich typu spyware. Aby uniknąć takiego zagrożenia i uczynić korzystanie z usług bankowości elektronicznej bezpieczniejszymi warto wiedzieć, przed czym i w jaki sposób najlepiej się zabezpieczać.

Sprawdź czy Twój router jest bezpieczny?

Niebezpieczeństwo wirusów

Wirus komputerowy jest to najczęściej dość prosty program, który powiela się bez zgody i wiedzy użytkownika. Do swego poprawnego funkcjonowania wymaga "nosicieli", którymi są programy komputerowe lub poczta elektroniczna. Wykorzystuje słabość zabezpieczeń komputerów podłączających się do sieci, często również niedoświadczenie i beztroskę internautów. Wirusy kasują i niszczą dane, rozsyłają spam, kradną dane, a w szczególności hasła, numery kart płatniczych, czy dane osobowe.

Programy antywirusowe

Istnieje wiele narzędzi do walki z wirusami, które zapewniają bezpieczne korzystanie z zasobów internetu. PKO Bank Polski zaleca wszystkim swoim klientom instalację i korzystanie z oprogramowania antywirusowego. Istnieje wiele bardzo dobrych, płatnych programów, zabezpieczających nasz komputer. Można także skorzystać z darmowych programów udostępnianych w sieci lub załączanych do prasy komputerowej, które również dobrze spełniają swoją funkcję.

Zapora firewall

Firewall - czyli zapora sieciowa, to kolejne, bardzo skuteczne narzędzie, zabezpieczające przed komputerowymi wirusami. Jest to sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, bądź samo oprogramowanie, blokujące niepowołany dostęp do strzeżonej sieci komputerowej, komputera lub serwera.
Czasem umożliwia również kontrolę połączeń wychodzących z komputera, co ułatwia wykrycie i przeciwdziała programom typu koń trojański lub spyware.

Zabezpieczenie poczty

Należy pamiętać, że otwierając maile od nieznanych nadawców jesteśmy narażeni na zainfekowanie komputera wirusami. Aby się przed tym obronić należy używać skanera antywirusowego, sprawdzającego każdą pocztę przychodzącą, pod kątem wirusów czy koni trojańskich. Sprawdzane są również wszystkie otwierane pliki oraz strony klienckie.

W ten sposób zapobiegamy również phishingowi, polegającemu na podstawianiu "spreparowanej" - fałszywej strony pod oryginalną stronę, a w efekcie blokujemy wypłynięcie poufnych informacji, takich jak loginy, hasła, numery PIN.

Profilaktyka

Aby uczynić korzystanie z sieci jak najbardziej bezpiecznym warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

  1. W Internecie stale pojawiają się nowe wirusy, dlatego przeprowadzaj częste aktualizacje oprogramowania antywirusowego.
  2. Nigdy nie wyłączaj programów antywirusowych, podczas pracy w internecie.
  3. Każdy plik, który ściągasz na dysk swojego komputera, sprawdź przed otwarciem pod kątem zainfekowania przez wirusy.
  4. Pamiętaj o częstej aktualizacji oprogramowania systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych. Aktualne poprawki (z ang. "patch") publikowane są na stronach producentów programów i stanowią bardzo skuteczne zabezpieczenie.

Użytkownikom systemu Windows zalecamy aktualizacje ze strony:
http://www.microsoft.com/windows

Użytkownikom przeglądarki Internet Explorer:
http://www.microsoft.com/windows/ie

Użytkownikom przeglądarki Firefox:
http://www.firefox.pl

Użytkownikom przeglądarki Opera:
http://www.opera.com/download

PAMIĘTAJ! Programy antywirusowe są niezbędne do skutecznego używania internetu, dokonywania bezpiecznych transakcji, czy odbierania poczty. Dobre oprogramowanie chroni przed niebezpieczeństwem utraty danych i zabezpiecza przed przechwytywaniem informacji. PKO Bank Polski w trosce o swoich klientów zachęca do korzystania z tych programów i ich częstej aktualizacji.

Drukuj