Dowód osobisty musi posiadać każdy dorosły obywatel naszego kraju. Dzięki możliwościom oferowanym przez rodzimą e-administrację, obecnie można wyrobić ten dokument w kilkanaście minut, bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu. Z wizytą w wybranym przez siebie urzędzie pojawimy się tylko raz – aby odebrać dowód.

Usługa wyrobienia dowodu osobistego jest bezpłatna, a obowiązek ten spoczywa na wszystkich obywatelach Polski, którzy:

  • ukończyli 18 rok życia;
  • zmienili dane osobowe widoczne w dowodzie, takie jak np. nazwisko – ale nie dotyczy to już zmiany adresu zameldowania ani nazwy urzędu, który wydał dowód;
  • zmienili znacząco wygląd swojej twarzy;
  • zgubili lub zniszczyli posiadany dokument, albo został on im ukradziony;
  • oraz których dowód traci ważność w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

W ostatnim przypadku istotne jest aby wniosek o dowód złożyć co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności. Z kolei przyszli 18-latkowie powinni zadbać o złożenie wniosku, jeśli osiągają stan pełnoletności za mniej niż 30 dni.

Aby skorzystać z możliwości złożenia wniosku o dowód przez internet musisz posiadać dwie rzeczy:

  1. swój Profil Zaufany (jeśli go jeszcze nie posiadasz, możesz go założyć za pośrednictwem PKO Banku Polskiego - kliknij tutaj)
  2. nie starsze niż 6 miesięcy, kolorowe zdjęcie swojej twarzy na białym tle, zapisane w pliku elektronicznym o jednym z wybranych rozszerzeń (.jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif), w rozdzielczości minimum 492x633 pikseli, która odpowiada fotografii o wymiarach 35x45 mm oraz wadze pliku do 2,5 MB.
ZDJĘCIE – istotny element przy składaniu wniosku o dowód
Składanie wniosku krok po kroku
Weryfikacja wypełnionego wniosku
Sprawdź, czy Twój dowód jest już gotowy
Drukuj