• 100 zł – tylko tyle potrzebujesz, żeby zacząć inwestować
• Nie pobieramy opłat za skorzystanie z PKO Inwestomatu
• Szeroki wybór różnorodnych subfunduszy inwestycyjnych PKO TFI
• Określasz swój własny cel lub korzystasz z naszych propozycji: Budowanie majątku, Duży zakup, Na wszelki wypadek, Przyszłość dziecka, Emerytura
• PKO Inwestomat analizuje Twoje potrzeby i możliwości
• Otrzymujesz rekomendację funduszy inwestycyjnych, dopasowaną do Ciebie i Twojego celu
• Masz dostęp do podglądu bieżącego stanu inwestycji w serwisie internetowym iPKO (Fundusze → PKO Inwestomat)
• Możesz dodać dowolną liczbę celów, a także z nich rezygnować – zlecasz odkupienie funduszu i zamknięcie celu
• Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie i chcesz odłożyć zakup rekomendowanego funduszu na póżniej, propozycja będzie ważna przez kolejne 10 dni roboczych. Decyzja należy do Ciebie!
Wybierz cel i wypełnij ankietę.
Jeżeli odpowiada Ci nasza propozycja, możesz kupić swój fundusz.
Doradztwo inwestycyjne polega na przekazaniu Rekomendacji kupna, sprzedaży funduszu inwestycyjnego lub wstrzymania się od takiej decyzji. Rekomendację przygotowujemy na Twój wniosek, uwzględniając Twój Profil inwestora, indywidualne potrzeby, cele inwestycyjne oraz sytuację finansową. Odzwierciedla ona indywidualnie wyznaczoną dla Ciebie strategię inwestycyjną.
Rekomendacja w PKO Inwestomacie jest ważna przez 10 dni roboczych od momentu otrzymania. Nie musisz na jej podstawie dokonywać transakcji – ostateczna decyzja inwestycyjna należy do Ciebie. Podejmując decyzję inwestycyjną uwzględnij, że subfundusz będący przedmiotem przygotowanej przez Bank Rekomendacji może nie być dla Ciebie odpowiedni w chwili podejmowania decyzji inwestycyjnej innej niż chwila udzielenia Rekomendacji np. ze względu na zmianę Twojej sytuacji finansowej, potrzeb lub okoliczności dotyczących rekomendowanego subfunduszu.
Usługę doradztwa inwestycyjnego świadczymy na podstawie umowy o świadczenie usług inwestycyjnych w sposób zależny. Oznacza to, że Bank może w ograniczonym zakresie przyjmować od TFI świadczenia pieniężne i niepieniężne mające na celu poprawienie jakości świadczonych usług. Ponadto, przygotowując rekomendację nie mamy obowiązku uwzględnienia szerokiego zakresu instrumentów finansowych różnych emitentów i dostawców. Przedmiotem rekomendacji są jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez PKO TFI S.A. należące do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego.
Pamiętaj, że PKO Inwestomat nie gwarantuje osiągnięcia celów inwestycyjnych. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków pieniężnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Broszurze MiFID oraz w prospektach informacyjnych funduszy
Portfel modelowy to przykład, z jakich części i w jakich proporcjach powinien składać się dany portfel inwestycyjny. W PKO Inwestomacie portfel dzielimy na 3 części (Każda różni się wysokością możliwego zysku i ryzykiem strat, stąd ważne są ich właściwe proporcje):
Duży udział Akcji oznacza: szanse na zyski, które przekraczają oprocentowanie lokat, oraz wyższe ryzyko strat.
Duży udział Obligacji oznacza: mniejsze ryzyko strat i mniejszy potencjalny zysk.
Część Pozostałe jest zróżnicowana zarówno pod względem możliwego zysku i ryzyka, jak i typu inwestycji, które wchodzą w jej skład (to np. surowce i nieruchomości).
Każda z tych części będzie inaczej reagowała na zmiany w światowej gospodarce. Żeby ograniczyć wpływ pojedynczych wydarzeń na swoje zyski, można podzielić inwestycję na wszystkie trzy części jednocześnie.
Ankieta, na podstawie której wyznaczamy Profil inwestora. Dzięki niej możesz poznać swoje możliwości i temperament inwestycyjny. Składa się z 4 części:
Bez wypełnienia tej ankiety nie możesz podpisać umowy o świadczenie usług inwestycyjnych i aktywować usługi Doradztwa inwestycyjnego.
Profil inwestora składa się, z uzyskanego na podstawie ankiety, profilu ryzyka oraz oceny, które instrumenty i usługi są dla Ciebie odpowiednie. Im wyższy profil ryzyka tym większe możliwości i skłonność do podejmowania ryzyka w celu osiągnięcia wyższych zysków. Na podstawie Profilu inwestora dobierzemy odpowiednie rozwiązanie inwestycyjne dlatego pamiętaj, by Twoje odpowiedzi w ankiecie MiFID były aktualne (możesz je aktualizować).
To strategie doboru przez nas portfela modelowego, zgodnie ze wskazanymi przez Ciebie preferencjami, z uwzględnieniem m.in. Profilu inwestora. Portfele modelowe w strategiach inwestycyjnych są analogiczne do portfeli modelowych przypisanych do profili ryzyka (wynikających z ankiety MiFID). Przykładowo portfel dla strategii ostrożnej ma taki sam skład, jak portfel dla profilu ostrożnego.
To znaczy, że są niezgodne z Twoją wiedzą i doświadczenie inwestycyjnym. Mogą nie realizować Twoich celów i potrzeb lub nie pasować do Twojej sytuacji finansowej i profilu ryzyka. Oceny dokonujemy na podstawie ankiety MiFID.
W PKO Inwestomacie jest 5 strategii i odpowiadają one poziomem ryzyka profilom od ostrożnego do aktywnego. Nie oznacza to jednak, że jeżeli z ankiety wyjdzie profil umiarkowany to dobierzemy strategię umiarkowaną. Może się okazać, że ze względu na inne parametry będzie to strategia bezpieczniejsza niż sugerowałby to wynik ankiety.
Z PKO Inwestomatu możesz korzystać za darmo. Nie płacisz za usługę doradztwa inwestycyjnego oraz nie ponosisz opłat za nabywanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. W wycenie funduszy uwzględniana jest m.in. opłata za zarządzanie.
W PKO Inwestomacie gromadzisz środki na realizację celu nabywając jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Środki wpłacasz przy tworzeniu celu, a następnie możesz dokonywać regularnych wpłat. Minimalna wartość wpłaty to 100 zł.
W celach Duży zakup i Na wszelki wypadek wpisujesz kwotę, jaką chcesz osiągnąć, wpłatę początkową oraz czas inwestycji. Do tych wartości i Twojego profilu inwestora dobieramy strategię inwestycyjną. W przypadku celu Na wszelki wypadek, w którym ograniczamy podejmowane ryzyko (w tym celu najważniejsze jest bezpieczeństwo środków), maksymalna strategia, to strategia konserwatywna. Na tej podstawie wyliczamy wartość wpłaty miesięcznej, która daje Ci szansę na realizację celu przy założeniu sytuacji neutralnej.
W celach Budowanie majątku, Przyszłość dziecka i Dowolny cel wpisujesz kwotę, jaką chcesz wpłacić na początku, wpłatę miesięczną (opcjonalnie) oraz czas inwestycji. Do tych wartości i Twojego Profilu inwestora dobieramy strategię inwestycyjną. Na tej podstawie wyliczamy wartość, jaką może osiągnąć Twój kapitał w różnych scenariuszach.
W celu Emerytura wskazujesz czas, od którego chcesz otrzymywać dodatkową emeryturę. Następnie wybierasz:
Obliczeń dokonujemy na podstawie wpisanych przez Ciebie stóp zwrotu lub domyślnie wstawionych przykładowych stóp zwrotu. Nie możemy zagwarantować osiągnięcia tych stóp zwrotu.
Tak, możesz otwierać wiele celów, z różnych, jak i z tej samej kategorii.
Tak. Po wyjściu z PKO Inwestomatu automatycznie zapisujemy proces. Możesz do niego powrócić w ciągu 10 dni roboczych. Warunkiem utrzymania zapisu jest brak zmian ankiety MiFID poza PKO Inwestomatem. Po powrocie do zapisanego, nieotwartego celu możesz zmienić jego parametry. Po dodaniu celu, jego parametrów już nie możesz zmieniać, możesz natomiast dokupować, czy odkupować jednostki uczestnictwa funduszu.
Tak, w zakładce PKO Inwestomat (po otwarciu celu).
Tak. Należy wówczas złożyć zlecenie odkupienia jednostek uczestnictwa funduszu. Pamiętaj jednak, że wycofanie się przed czasem zwiększa ryzyko niezrealizowania celu i może wiązać się z opłatą za umorzenie. Jest ona pobierana w przypadku subfunduszy PKO Bursztynowy, PKO Szafirowy, PKO Rubinowy, PKO Szmaragdowy, PKO Diamentowy, tylko jeżeli wycofasz się z inwestycji przed upływem 2 lat (2% przed upływem roku lub 1% od roku do 2 lat).
Przestając dopłacać do celu zmniejszasz szansę na jego realizację, ale możesz to zrobić w każdym momencie. Nie wiąże się to z żadnymi opłatami.
Realizacja Twojego celu zależy od tego, jak zmieniać się będzie wartość jednostek uczestnictwa funduszy, w które zainwestujesz oraz od wpłat i ewentualnych wypłat środków.
Pamiętaj, że w PKO Inwestomacie nie uwzględniamy podatku od zysków kapitałowych. W rezultacie, wartość środków, które uzyskasz po odkupieniu jednostek uczestnictwa funduszu może zostać pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych.
PKO Inwestomat nie gwarantuje osiągnięcia celów i zysku. Przygotowując Rekomendację, czy przedstawiając scenariusze przyszłej wartości inwestycji, wykorzystujemy swoją wiedzę i dokładamy należytej staranności, ale nie jesteśmy w stanie zagwarantować osiągnięcia celów i zysku. Dlatego prezentujemy różne scenariusze tego, jaką wartość mogą osiągnąć zainwestowane przez Ciebie środki. Możesz osiągnąć zysk, ale również ponieść stratę.
Zależą od tego, jak zmienia się wartość aktywów (np. akcji, obligacji) w które fundusze inwestują. Z kolei na zmiany wartości wpływa szereg czynników, jak koniunktura gospodarcza, decyzje banków centralnych, czy decyzje polityczne. Informację o bieżącej wycenie jednostek funduszu inwestycyjnego przypisanego do danego Twojego celu znajdziesz m.in. w jego szczegółach w zakładce Moje cele.
Osoby pełnoletnie. Po ukończeniu 75 lat nie można już dodawać nowych celów (w przypadku celu Emerytura po ukończeniu 65 lat). Każdy z celów utworzysz, jeśli fundusze inwestycyjne otwarte oraz usługa doradztwa inwestycyjnego są dla Ciebie odpowiednie – jeżeli wynik ankiety wskaże, że jest inaczej proces zostanie przerwany.
Usługę doradztwa inwestycyjnego świadczymy w sposób zależny. Oznacza to, że Bank może w ograniczonym zakresie przyjmować od TFI świadczenia pieniężne i niepieniężne mające na celu poprawienie jakości świadczonych usług. Ponadto, przygotowując rekomendację nie mamy obowiązku uwzględnienia szerokiego zakresu instrumentów finansowych różnych emitentów i dostawców. Przedmiotem rekomendacji są jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez PKO TFI S.A. należące do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego.
Inwestowanie w fundusze inwestycyjne w oparciu o informacje przekazywane w ramach usługi doradztwa wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości inwestowanych środków. Zapoznaj się z:
Pełna informacja o ryzykach wskazana jest w prospektach informacyjnych Funduszy oraz w Kluczowych Informacjach dla Inwestorów (KIID) dostępnych u dystrybutorów lub na stronie www.pkotfi.pl i należy się z nim zapoznać się przez dokonaniem inwestycji - pełna treść noty prawnej.
Informacje na temat europejskiej dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych znajdują się w zakładce MiFID PKO Banku Polskiego
Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Internetowe serwisy informacyjne PKO Banku Polskiego wykorzystują pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania, łączenia z innymi danymi posiadanymi przez Bank oraz zmiany ustawień plików cookies a także ich usuwania z przeglądarki internetowej, znajdują się w Polityce prywatności Dalsze korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce oznacza potwierdzenie zapoznania się z powyższymi informacjami i zgodę na wykorzystywanie plików cookies w celach marketingowych.
Pliki cookies przetwarzane są m.in. w celu jak najlepszego dopasowania prezentowanych treści do potrzeb i zainteresowań użytkowników a także w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług świadczonych przez Bank oraz aby dokonywać pomiarów, które pozwalają udoskonalać produkty i usługi oferowane przez Bank. Szczegółowe informacje na temat rodzajów plików cookies, sposobach korzystania z plików oraz usuwania, a także o naszych partnerach znajdują się w Polityce prywatności