Aktywność fizyczna – dlaczego warto, żeby Twoje dziecko uprawiało sport?

29.05.2023

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna i dla dorosłych, i dla dzieci. Rozmaite zajęcia sportowe to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i integrację z rówieśnikami. Dodatkowo sport pozwala też zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną. Wiesz, co się dzieje, gdy tego sportu jest za mało?

Zalety aktywności fizycznej

Regularna aktywność fizyczna daje ma realny wpływ na rozwój somatyczny, psychiczny oraz społeczny dziecka. W przyszłości zaowocuje pozytywnym wpływem na jego zdrowie. Dlatego warto wprowadzać sport w życie dziecka już od najmłodszych lat.

Jako rodzic kilkulatka postaraj się organizować jego czas wolny tak, aby każdego dnia odpowiednio dużo się ruszał.

Zwróć uwagę na to, że regularnie uprawiany sport:

  • zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w dorosłym życiu – m.in. cukrzyca
  • zmniejsza ryzyko otyłości – wg WHO 1 na 3 chłopców i 1 na 5 dziewczynek w wieku od 6 do 9 lat zmaga się z otyłością
  • wpływa na prawidłowy rozwój psychofizyczny
  • poprawia kondycję i ogólną wydolność organizmu
  • rozwija umiejętności motoryczne
  • poprawia nastrój oraz koncentrację

Sporty dla dzieci – ogólne zalecenia

Sprawdź listę zaleceń WHO, która powstała z myślą o zdrowiu i dobrej kondycji dzieci, i młodzieży:

  1. WHO a aktywność fizyczna dzieci – Światowa Organizacja Zdrowia poleca, aby dzieci były aktywne co najmniej godzinę dziennie, jeśli jest to aktywność średnio intensywna
  2. Trening aerobowy – w miarę możliwości wzbogać aktywność dziecka o ćwiczenia, które wymagają od niego większego wysiłku, np. skakanie na skakance, gra w piłkę – średnio 3 razy w tygodniu
  3. Trening oporowy – to ćwiczenia oporowe, które wzmocnią mięśnie dziecka, np. gra w tenisa, zabawa na drążku na placu zabaw – 3 razy w tygodniu
  4. Trening na wzmocnienie kości – takim treningiem może być np. spacer, wchodzenie po schodach, pływanie, jazda na rowerze – ok. 2-3 razy w tygodniu 

Piramida aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży

Przy organizowaniu czasu swojego dziecka, możesz zapoznać się z Piramidą aktywności fizycznej. Stworzył ją Instytut Żywności i Żywienia w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy i projektu Zachowaj Równowagę.

Poziom I: Podstawą piramidy są codzienne spacery i chodzenie po schodach, które pomagają wzmacniać mięśnie i poprawiają ogólną kondycję.

Poziom II: Nieco wyżej w piramidzie są: rekreacja na rozmaitych obiektach sportowych, bieganie oraz jazda na rowerze.

Poziom III: Poziom wyżej jest rozciąganie (2-3 razy w tygodniu). Ćwiczenia rozciągające kształtują tzw. estetykę ruchu, czyli prawidłową postawę i prosty chód, a także zwiększają elastyczność mięśni.

Poziom IV: Na szczycie piramidy stoi siedzący tryb życia, m.in. oglądanie telewizji, gra na komputerze, ogólny brak ruchu.

W czasie ćwiczeń i zabaw dziecko jest narażone na różnego rodzaju urazy. To naturalne, że sport wiąże się ze stłuczeniami, siniakami i otarciami, dlatego warto kupić dziecku kask i ochraniacze.  Warto kupić dziecku kask i ochraniacze. Dobrze też pomyśleć nad ubezpieczeniem od NNW, które zapewni ochronę Twojemu dziecku w przedszkolu, szkole, ale też podczas zabaw i uprawiania sportu. PKO Ubezpieczenie dziecka zagwarantuje Twojemu dziecku opiekę i specjalistyczną pomoc medyczną 24h/7 – już od 5 zł miesięcznie za składkę. Ubezpieczenie możesz kupić online – w sersie iPKO lub aplikacji IKO. 

Aktywność fizyczna dzieci – dodatkowe korzyści

  • Aktywność fizyczna uczy pokory, cierpliwości oraz wytrwałości

Na sukces trzeba długo i ciężko pracować, o czym przekonują się dzieci, które z czasem wyrastają na prawdziwych mistrzów w swoich dziedzinach. Choć dziecko może początkowo mieć problemy z celnymi kopnięciami piłki, trafianiem do bramki, radzeniem sobie z przegraną po meczu, to dzięki regularnym treningom i wytrwałości zacznie radzić sobie coraz lepiej. Z czasem dziecko zrozumie, że aby coś osiągnąć, konieczna jest cierpliwa i regularna praca nad samym sobą.

  • Sport poprawia nastrój i pozwala się wyciszyć

Bieganie, skakanie, rywalizacja i współpraca z kolegami z drużyny – aktywność fizyczna daje mnóstwo radości przez wydzielanie się dopaminy. Co więcej, dziecko może rozładować pokłady energii, które je rozpierają.

  • Sport wzmacnia relacje międzyludzkie

Wspólne wygłupy, zabawa na korcie, okazja do spotkań na sali gimnastycznej lub grupowe wypady na rower to coś, co świetnie wzmacnia relacje między dzieckiem a rówieśnikami. Na tym etapie ważne jest też Twoje wsparcie – dopingowanie na meczach, podnoszenie na duchu po przegranej – wszystko to umacnia relacje i wzajemnie zaufanie.

  • Aktywność fizyczna wzmacnia pewnośćsiebie

Piłka nożna, pływanie, bieganie – bez względu na to, jaki sport uprawia Twoje dziecko, realizowanie się w ulubionej dyscyplinie, wzmacnia pewność siebie. Każdy strzelony gol, zdobyty punkt, zwycięstwo jest powodem do radości.