Lokata czy konto oszczędnościowe? Sprawdź, jak pomnożyć swój kapitał

Chcesz odkładać pieniądze, ale nie wiesz od czego zacząć? Banki oferują swoim klientom 2 sposoby oszczędzania – lokatę oraz konto oszczędnościowe. Który z nich będzie lepszy dla Ciebie? Sprawdź, czym różni się lokata od rachunku oszczędnościowego i zdecyduj, gdzie ulokujesz swoje oszczędności.

Lokata – na czym polega oszczędzanie na lokacie?

Jeśli jesteś zdeterminowaną i konsekwentną osobą, możesz zdecydować się na lokatę bankową (inaczej: lokatę terminową).

Lokata wymaga zamrożenia minimalnej sumy na określony czas, w którym nie będzie można z niej korzystać. Czas trwania lokaty to zwykle 3, 6 lub 12 miesięcy, jednak możesz znaleźć też lokaty, które trwają 1 miesiąc. Pieniądze na lokatę wpłacasz tylko raz, a w czasie jej trwania nie możesz nic do niej dopłacać, ani nic z niej wypłacać. Wcześniejsze zerwanie lokaty spowoduje, że stracisz odsetki, które naliczają się na jej koniec. W takim przypadku bank wypłaci Ci kapitał bez odsetek. Zamrożenie pieniędzy może Cię bardziej zmotywować i przybliżyć do osiągnięcia wyznaczonego celu. Dzięki określonemu terminowi lokaty i stałemu oprocentowaniu, możesz z łatwością obliczyć swój zysk, który zawsze jest pewny (jeśli nie zerwiesz lokaty wcześniej). Lokata jest też objęta Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG) – a to znaczy, że nie stracisz swoich pieniędzy, nawet jeśli bank ogłosi upadłość. Ponadto lokata terminowa jest bezpłatna, czyli, że jej otwarcie i prowadzenie jest darmowe. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Odkładasz pieniądze na konkretny czas, a one same na siebie pracują. Jeśli taka forma oszczędzania Ci odpowiada, rozsiądź się wygodnie, a Twoje pieniądze same się pomnożą.

Konto oszczędnościowe – na czym polega oszczędzanie na koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe sprawdzi Ci się, jeśli chcesz mieć stały dostęp do swoich pieniędzy, ponieważ, w przeciwieństwie do lokaty, konto nie „zamraża” ich na konkretny czas. Rachunek oszczędnościowy jest otwarty, dopóki go nie zamkniesz, to znaczy, że nie ma określonego czasu trwania. Odsetki od zaoszczędzonej lub dopłaconej kwoty naliczają się co miesiąc. Ponadto, z konta oszczędnościowego wypłacasz pieniądze w dowolnym momencie. Taki rachunek jest bezpłatny, a żeby go otworzyć nie musisz wpłacić minimalnej kwoty – wpłacasz tyle, ile chcesz. Jeden przelew w miesiącu z konta oszczędnościowego na konto osobiste masz darmowy, ale za kolejne zapłacisz 9,99 zł. Jeśli nie będziesz kontrolować wypłat, nie tylko nie osiągniesz wyznaczonego celu oszczędzania, ale też stracisz pieniądze przez opłaty za przelewy.

Jeśli nie zależy Ci na stałym wzroście odsetek, możesz skorzystać z konta oszczędnościowego. Rachunek ma oprocentowanie zmienne – czyli w zależności od sytuacji, w ciągu roku może mieć zarówno wyższe, jak i niższe oprocentowanie w porównaniu z lokatą. Pieniądze na koncie oszczędnościowym są objęte przez BFG, tak samo jak lokaty.

Zatem jeśli nie masz sprecyzowanego celu oszczędzania i nie zależy Ci na pewnym zysku, możesz zdecydować się na bardziej elastyczne podejście i wybrać konto oszczędnościowe.

Który sposób oszczędzania jest lepszy?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: Wszystko zależy od Twojego podejścia do oszczędzania. Każda ze ścieżek ma swoje plusy i minusy. Wybierz opcję, która jest dla Ciebie bardziej korzystna. Jeśli możesz odłożyć większą sumę na określony czas, masz wyznaczony cel i chcesz przewidzieć zarobek, lokata terminowa będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Ale jeżeli chcesz mieć stały dostęp do pieniędzy, wpłacać i wypłacać regularnie mniejsze kwoty bez konkretnego planu, wybierz konto oszczędnościowe.

Lokata czy konto oszczędnościowe dla dziecka?

Z prawnego punktu widzenia lokaty mogą zakładać tylko osoby pełnoletnie, a na polskim rynku nie ma lokat bankowych dla dzieci. Jeśli więc chcesz w ten sposób odłożyć pieniądze, np. na wycieczkę szkolną albo studia dziecka, lokatę możesz założyć tylko ty. Jeżeli jednak zależy Ci, żeby Twoje dziecko uczyło się samodzielnie odkładać pieniądze już od najmłodszych lat, dobrym wyborem będzie otwarcie konta oszczędnościowego. Dzieci mogą wpłacać na nie swoje pieniądze i odkładać systematycznie mniejsze lub większe sumy oraz zarabiać na odsetkach. Oczywiście zawsze zostaje Ci też opcja ze świnką-skarbonką, ale w niej pieniądze się nie mnożą. Zatem jeśli chcesz nauczyć swoje dziecko przedsiębiorczości i pomóc mu w realizacji planów, wypróbuj z nim rachunek oszczędnościowy.